Gurbetelli'’nin güzel arkadaşı

  • 09:06 21 Şubat 2021
  • Medya Kritik
 
Gülcan Dereli
 
HABER MERKEZİ - Eren Keskin'in hikayesi aslında dedim ya biraz da Özgür Basın'ın hikayesidir. O 90'ların karanlık zamanlarında köy yakmaların, faili belli cinayetlerin, yani hakikatin izini sürerken, yolu hep Özgür Basın'la kesişti. Biliniz, hakikat arayışçıları daima birbirini bulur, bu bir tesadüf değildir. 
 
Ülke basın tarihinin ilk kadın genel yayın yönetmeni Gurbetelli Ersöz’ün güzel ve cesur arkadaşı, Kürt bilge Musa Anter’in yoldaşı, Özgür Basın'ın dostu, medarı iftiharı Eren Keskin. Onun yolu bir nevi Özgür Basın'ın da yolu. Kesişen yollar hiç ayrılmadı bir daha... Karanlık zamanların fener ışıkları Apê Musa, Gurbetelli, Hüseyin Deniz, Ferhat Tepe ve daha nice Özgür Basın şehidinin hep emaneti gibi geldi. İnce düşünceli, cesur, zarif ve çok güçlü bir kadın, güzel mi güzel bir insan. Birçoğumuzun gıpta ile baktığı onurlu bir duruşa sahip.
 
DGM'de yargılandı
 
Eren Keskin'in hikayesi aslında dedim ya biraz da Özgür Basın'ın hikayesidir. O 90'ların karanlık zamanlarında köy yakmaların, faili belli cinayetlerin, yani hakikatin izini sürerken, yolu hep Özgür Basın'la kesişti. Biliniz, hakikat arayışçıları daima birbirini bulur, bu bir tesadüf değildir. 
 
Eren Keskin, daha çok genç bir avukat iken 26 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan bir yazısında "Kürdistan" sözcüğünü kullandığı için 30 ay hapse mahkum edildi. Hapis yattı. Ancak verilen ceza onu hak mücadelesinden alıkoymadı. Eren Keskin'in ömrü yargısız infazlar, faili meçhuller, köy boşaltmalara kadar uzanan insan hakları ihlallerini belgelemek ve karanlık devlet politikalarının mağdurlarını savunmakla geçti, geçiyor. Kafanızı hangi yöne çevirseniz orada Eren Hoca vardır. Nerede bir insan hakkı ihlali olsa, onun karşısında mutlaka Eren Keskin’i görürsünüz.
 
Her ihlalde meydanda
 
Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının yıldönümünde, Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinde, gözaltına alınmış öğrencilerin yanında, istismara maruz kalmış çocukların yanında, erkek şiddetine karşı mücadele eden kadınların yanında, devletin işkencesine maruz kalmış yurttaşların yanında, ezilenlerin, halkların, ötekileştirilenlerin, mültecilerin yanında. Eren Hoca kendini insan haklarına adamış ender insanlardan biridir. Öyle ki kendi acısını paylaşmaktan bile çekinir. Yakın zamanda annesini kaybetti, başsağlığı için İHD’ye gittiğimizde birçok insan kendisine başsağlığı diliyordu. Annesini kaybeden bir insan ne kadar güçlü olabilirdi ki? Ama Eren Hoca güçlü durmaya çalışıyordu. Acısını bile yaşamaktan çekinen Eren Hoca, ona başsağlığı dileyen annelere ve başsağlığı dileyen bize şöyle diyordu: “Sizin acılarınızın yanında, ben yaşadığım acıyı paylaşmaya utanıyorum. Sizin acılarınızın yanında benim ki ne ki…”
 
Hakikate adanan yaşam
 
İşte böyle bir insan, yıllardır devletin baskısına maruz kalıyor. Özgür Basın'ın fener ışıkları en yakın dostları oldu. Kirli savaş artıkları onları aramızdan alırken, Eren Keskin'le Özgür Basın'ın bağları daha da güçlendi. Defalarca aynı akıbeti yaşaması için girişimlerde bulunuldu. Ama sevgili Eren'in buna cevabı daima kendini Özgür Basın'a kalkan yapmak oldu. O büyük yüreğiyle bir kale gibi durdu. Ve böyle güzel bir insanı, Eren Hoca’yı yıldırmaya çalışıyorlar. Eren Hoca’nın hakkında yüzü aşkın dava açıldı, ana akım medya tarafından hedef gösterildi ve hatta silahlı saldırıya uğradı ama yine de vazgeçmedi. İşte bu hakikat inadı yüzünden Eren Hoca’ya, ceza üstüne ceza veriliyor. En son Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla gönüllü yaptığı Eş Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle hakkında açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Bu ilk ceza değildi. Eren Keskin hakkında toplam 124 dava açıldı ve 26 yıl 9 ay 20 gün hapis cezası verildi. 5187 sayılı basın kanununun 18’inci ve 21’inci maddeleri kapsamında açılan davaların yargılanması sonucu verilen para cezalarının toplamı da 431 bin 912 TL oldu. Kesinleşen para cezasının 184 bin TL’sini ödemek zorunda kaldı. Çünkü ödemeseydi hapis cezasına çevrilmesi söz konusuydu. Birçok davası da Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi’nde inceleme aşamasında. Eren Hoca, zamanının önemli bir bölümünü bu adliye koridorlarında geçiriyor.
 
Hukuksuzluğun belgesi
 
Türkiye’nin en köklü insan hakları kurumu İHD’nin Eş Genel Başkanı Eren Hoca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İçiniz rahat olsun, tehdit edenler. Aldığım cezaların, an itibarıyla toplamı. Kimseye şiddet uygulamadım, hakaret etmedim, kötülük yapmadım. Sadece, devleti yönetenlerden farklı düşünüyorum. 26 yıl... İçiniz rahatladı mi?" diyerek maruz kaldığı hukuksuzluğun belgesini paylaştı. 
 
Eren Keskin candır
 
Eren Keskin'e verilen hapis cezasına on binlerce sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi ve "Eren Keskin'in yanındayız! #HicbirYereGitmiyoruz" paylaşımı yaptı. Çocuklar bile çektikleri videolarla "Eren Keskin candır" diyerek karara tepki gösterdi. Dedik ya, hakikat arayışçılarının yolları daima kesişir diye. Öyle. Ama bir adım da ötesi aslında. O güzel yüreğiyle hakikati araya araya, bizzat kendisi hakikat oldu. Ve elbette hakikat asla yalnız değildir, hiçbir yere gitmez, daima buradadır!