8 Haziran 2022: Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı

  • 09:03 8 Haziran 2023
  • Tarihte Bugün
 
Diyarbakır’da yürütülen bir soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında 20’si Özgür Basın çalışanı 22 kişi gözaltına alındı. 
 
Ev baskınlarında JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz ve Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ile İhsan Ergülen gözaltına alındı. Bir hafta gözaltında kalan gazetecilerden JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin “örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklandı.
 
Tarihte bugün yaşanan gelişmelerden bazıları ise şu şekilde:
 
1860: İngiliz matematikçi Alicia Boole Stott, bugün İrlanda’da dünyaya geldi. Yaşadığı dönem hiçbir zaman akademik bir pozisyonda olmamasına rağmen alana çok sayıda katkısı bulunan ve Groningen Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı alan Alicia, en iyi, dört boyuttaki dış bükey bir kadın “politop” terimini türetmesiyle ve çok erken yaşlardan itibaren dört boyutlu geometriyi etkileyici bir şekilde kavramasıyla tanınır. 
 
1903: ABD vatandaşı olan Marguerite Yourcenar, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün dünyaya geldi. Aynı zamanda Fransız bir roman ve deneme yazarı olan Marguerite, Prix Femina ve Erasmus Ödülü kazandı. Fransız Akademisi’ne seçilen ilk kadın olan Marguerite, 1980’de akademide üçüncü koltuğa oturan 17’nci kişi oldu. 
 
1929: Margaret Grace Bondfield, 17 Mart 1873’te dünyaya geldi. Bir İngiliz işçi politikacı, sendikacı ve kadın hakları aktivisti olan Margaret,  bugün ilk kadın kabin bakanı ve olan ilk kadın oldu. Margaret ayrıca, Sendikalar Kongresi (TUC) Genel Konseyi’ne başkanlık eden ilk kadın oldu.  Margaret, 1929-1931 yılları arasında kabinede görev aldı. 
 
2012: Dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’ın kürtajın yasaklanması söylemlerine karşı, “Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu”,  22 kentte 9 yıl önce bugün yürüyüş ve oturma eylemi gerçekleştirdi. 
 
Tayyip Erdoğan, 25 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul’daki Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı’nın uygulanmasına ilişkin 2012 Uluslararası Parlamenterler Konferansı’nda “Kürtaj cinayettir” değerlendirmesinde bulundu.  Bir gün sonra AKP Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi’nde kürtajla ilgili açıklamalarına devam etti. “Her kürtaj bir Uludere’dir” dedi. Sağlık Bakanlığı 31 Mayıs’ta kürtajın yasal düzenlemesiyle ilgili bir çalışma yapacaklarını duyurdu. Arka arkaya gelen bu açıklamalarla kürtajın yasaklanma sürecine girilmesi, Türkiye’nin çeşitli illerinde her kesimden kadınlar tarafından protesto edildi. İstanbul’da kürtaj hakkının geri alınmasına karşı çıkmak amacıyla 40’tan fazla bileşeniyle platform bir araya geldi. 
 
2022:  Söke Kadın Platformu, kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek amacıyla kuruluşunu ilan etti.