7 Şubat 2016: Demokratik Alevi Kadın Meclisi ilan edildi

  • 09:03 7 Şubat 2023
  • Tarihte Bugün
Avrupa'nın farklı ülkelerinde Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) bünyesinde faaliyet yürüten Dergah eşbaşkanları ve kadın komisyonları, 7 Şubat 2016’da Demokratik Alevi Kadın Meclisi'ni ilan etti.
 
Tarihte yaşanan diğer önemli gelişmelerden bazıları şu şekilde: 
 
1891: Batı Yazarlar Derneği’nin kurucularından ABD’li yazar ve editör Marie Louise Andrews, bugün yaşama veda etti. Birçok eseri olmasın rağmen hiçbir zaman kitap halinde yayınlanmadı ve çalışmalarının çok azı korundu. 
 
1971: İsviçreli erkekler, kendilerinin sahip olduğu politik haklardan İsviçreli kadınların da yararlanmasını sağlamak üzere sandığa giderek yüzde 65,7 oranla ‘evet’  dedi. İsviçreli kadınların “oy kullanma hakkı” diye adlandırdıkları seçme ve seçilme hakkı, İsviçre’de sadece erkeklerin katıldığı referandum ile gerçekleşse de, kamuoyunda bu farkındalığı yaratan kadınlardı.
 
1998: Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nı yürüten kadın grupları, Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın’ın ardı ardına yaptığı basın açıklamalarını protesto etmek üzere,  Taksim Meydanı’nda açıklama yaptı. 
 
2015: Sêrt Belediye Meclisi, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı'nı kabul etti.
 
2015: KJA Pendik İlçe Kadın Meclisi, ilçeye bağlı Kavakpınar Mahallesi'ndeki kuruluşunu ilan etti.