16 Ağustos 2016: Özgür Gündem gazetesi kapatıldı

  • 10:48 16 Ağustos 2022
  • Tarihte Bugün
 
Özgür Gündem gazetesi, 5 yıl önce bugün İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatıldı. 
 
Sulh Ceza Hakimi Erdoğan Şimşek tarafından verilen kararda şu ifadelere yer verildi: "Özgür Gündem isimli gazetenin sürekli terör örgütü propagandası yaptığı ve silahlı terör örgütünün yayın organı gibi hareket ettiği iddiasıyla yetkilileri hakkında TCK'nın 301/1, 314/2, 220/1,2,8, 3713 sayılı yasanın 7/2 maddeleri uyarınca soruşturma başlatıldığı anlaşılmış olmakla anılan gazetenin T.C. anayasasının 28'inci maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılmasına."
 
Gazete aynı gün Beyoğlu Belediyesi tarafından mühürlendi. 
 
Mahkeme kararıyla kapatılan ve polis baskınıyla tüm çalışanları işkenceyle gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla Twitter’da paylaşımda bulunanlar #ÖzgürGündemSusturulamaz” hastagi başlattı.
 
Tarihte bugün yaşanan diğer önemli gelişmelerden bazıları şu şekilde:  
 
1949: ABD’li gazeteci ve yazar Margaret Munnerlyn Mitchell, 8 Kasım 1900’de dünyaya geldi. Amerikan iç savaşını konu alan “Rüzgar Gibi Geçti” adlı tek romanıyla tanınan Margaret, bu kitabıyla 1936’da Pulitzer Ödülü aldı. 72 yıl önce bugün hayata veda eden Margaret için ölümünden sonra yazılan makaleler, bir kitap halinde yayımlandı. 
 
1998: Harlem Rönesansı döneminde ABD’li bir hikaye anlatıcısı ve yazarı olan Dorothy West, 2 Haziran 1907’de doğdu. Siyahi bir ailenin tek çocuğu olan Dorothy, birçok kısa öykü ve denemeleriyle de tanınır. Dorothy, 23 yıl önce bugün yaşamını yitirdi. 
 
2002: Kadın Barış Treni, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne (WSSD) barış mesajı götürmek amacıyla on günlük tarihi bir yolculuk için 19 yıl önce bugün Uganda’daki Kampala istasyonundan yola çıktı. Kadın Barış Treni, 70’ten fazla kadın grubunun yardımıyla Kenya’daki Afrika Güçlendirme Toplumsal Cinsiyet ve Savunuculuk Merkezi tarafından koordine edildi. 
 
2012: Güney Afrika’da, grevci işçileri üzerine ateş açan polis 34 madenciyi  katletti. Bu olaydan sonra madencilerin grevi yayıldı, protestolar arttı. Kadınlar da birçok protesto gösterisi düzenledi. Kadınların ilk protestosu, 34 madencinin katledilmesinden iki gün sonra, madencilerin vurulduğu yerde gerçekleştirildi.
 
2018: 18 Grammy ödülü sahibi, soul efsanesi Aretha Franklin yaşamını yitirdi. 2010 yılından beri pankreas kanseri tedavisi gören Aretha, birçok sağlık problemi geçirmiş 2017 yılının Şubat ayında müziği bıraktığını açıklamıştı.
 
2018: Hollywood'dan dünyaya yayılan MeToo (Ben de) hareketinin fitilini ateşleyen oyuncu Rose McGowan, GQ Yılın Erkekleri Ödülleri’nde (GQ Men of the Year), Yılın İlham Veren Kişisi ödülünü alan ilk kadın olacağı duyuruldu. ABD’li oyuncu, yapımcı Harvey Weinstein’a karşı taciz suçlamalarıyla film endüstrisindeki cinsel tacizlerin ortaya çıkması için ‘güç ve cesaret’ göstererek MeToo hareketini başlattığı için ödül almaya hak kazandı.