Amed'de ulaşım krizi

  • 09:04 3 Mayıs 2023
  • Yaşam
 
Şehriban Aslan
 
AMED - Amed’de çok görülmeyen, fakat kriz haline dönüşen ulaşım sorunu iş ve eğitim hayatını olumsuz etkiliyor. Kimi semtlere sınırlı sayıda giden otobüsler nedeniyle mağdur olan yurttaşlar, kriz ortamında taksilere mecbur bırakılarak iki kez mağduriyet yaşıyor.
 
Kurdistan’da İçişleri Bakanlığı tarafından ilki 2016 yılında olmak üzere gelenek haline gelen kayyım atamaları, gündelik yaşamı da olumsuz etkiliyor. Halk belediyeciliğinden uzak, halkın taleplerine yanıt vermek yerine, bu talepler için açılan başta kadın kurumları olmak üzere birçok kurumu kapatan kayyımlar, hizmet yerine rant ile belediyeleri borç içinde bıraktı. Amed Büyükşehir Belediyesi de yıllardır kayyım tarafından yönetilen belediyelerden… Yurttaşlar hizmet alma konusunda büyük sorunlar yaşarken, kentin görünmeyen fakat kriz haline gelen en büyük sorunu ise ulaşım.
 
Kayyımlar ile birlikte kentteki otobüs sayıları azaltılırken bir yandan da güzergâhlar değiştirilerek mağduriyet yaratılıyor. Kayyım sık sık yeni otobüsler aldığı reklamı yapsa da “taze kan” dediği otobüsleri trafikte görmek hayli zor. Özellikle hafta içi iş ve okul saatlerinde duraklarda yaşanan yoğunluk ulaşım sorununu somut şekilde gösteriyor. Seyrek seferler nedeniyle yurttaşlar işine, öğrenciler okula yetişemiyor. Bizler de yurttaşların kriz haline gelen ulaşım sorununu otobüs ve minibüslerden, duraklardan edindiğimiz izlenimlerle paylaşıyoruz.
 
Balık istifi
 
İlk olarak ulaşım noktasında en büyük zorluğu şehrin dışında yapılan toplu konutlardaki yurttaşlar yaşıyor. Özellikle Amed’in Peyas (Kayapınar) ilçesinde Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında bulunan Maliye Konutları ve aynı güzergâhta ikamet edenlerin, yıllardır ulaşım sorunu yaşadığı, söylemlerinden de anlaşılıyor. Bu güzergâhlara gelen M3, O2 ve Z7 numaralı otobüsler, sınırlı sayıda gelmeleri nedeniyle adeta balık istifi şeklinde yurttaşları taşıyor. Ve bu doluluk daha ilk duraklardan itibaren başlıyor. “Sayılar zaten az, yıllardır buralardayız ama çölde yaşamaktan farkımız yok. Şikâyet etsek de sürekli şikâyetlerimizin alındığı söylenip çözüm getirilmiyor” şeklindeki isyan sözleri, bu sorunun hatırı sayılır bir süredir devam ettiğini de gösteriyor. Bir yurttaş saatte iki otobüs olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Tabi sorun şoförlerde değil ki sorun büyüklerde, sorun belediyede. Binlerce insanın yaşadığı bu yerlere iki otobüs verilmiş daha yarı yola gelmeden doluyor. İğne atsan yere düşmez. İnsanlar da mecbur kalıp biniyor.”
 
‘Şikâyet etsek de sonuç yok’
 
Başka bir yurttaş ise bu sorunu CİMER’e kadar taşıdığını belirtiyor. Bölgenin kaderine terk edildiğini dile getiren yurttaş, “Belediyeden bir sonuç alamayınca çareyi CİMER’e yazmakla buldum. Ekim 2022 tarihinde CİMER’e durumu anlatan bir yazı yazdım. CİMER’in bana Aralık ayında yaptığı geri dönüşte, ‘Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiş olup Büyükşehir Belediyemizin toplu taşıma envanterine eklenecek olan yeni araçlar ile birlikte ihtiyaç görülen güzergâhlara araç takviyesi yapılacak ve yeni güzergâhlar açılacaktır. Bilgilerinize sunarız’ cevabı geldi. Fakat gelen yeni otobüsler bizim olduğumuz güzergâhlara verilmedi. Biz şikâyet etmekten yorulduk, kayyım şikâyet almaktan bıkmadı. Kayyımın canı sıkıldıkça güzergâh değiştiriyor. Güzergâhlar zaten çok kötü, o da yetmiyor bir de uzatılıyor. Ortada hizmete dair tek bir şey yok” sözleriyle tepkisini dile getiriyor.
 
Minibüs şoförleri belediyeye yönlendiriyor
 
Son dönemlerde yeni açılacak AVM’den kaynaklı minibüs seferleri başlarken, yine Maliye Konutları güzergâhı bundan nasibini almıyor. Minibüs şoförlerine sitemde bulunan bir kadına şoförün yanıtı “Abla elimizde olan bir şey yok. Belediyeyi arayın, bize bu tarafa girmemizin yasak olduğunu geliş ve gidişlerin de belirledikleri şekilde olması gerektiğini söylüyorlar” oluyor.
 
Ayrıca Amed’in Yenişehir ilçesinde bulunan eski Toplu Konutlar’da yaşayan yurttaşlar da ulaşımdan şikayetlerini dile getiriyor. Yurttaşlar, “Sadece 6 tane minibüs geliyor; 3’ü Dağkapı 3’ü de Şehitlik semti hattına ait dolmuşlar. Dolayısıyla geliş-gidiş saatleri geç oluyor. İnsanlar bu ekonomik krizde taksi kullanmak zorunda kalıyor. Taksiye bindiğimizde de taksimetre 3 kilometrelik yola 50 TL yazıyor” diyerek yaşadıklarını anlatıyor.
 
Kentte ayrıca zaten halihazırda sınırlı olan otobüs seferlerinin akşam saat 20.00’den sonra düşürülmesi ve seferlerin erken saatte son bulması, yurttaşları taksilere mahkum ediyor.
 
Aradığımız belediyeden çözüme cevap yok
 
Edindiğimiz tüm izlenim ve gelen şikâyetler için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 153 Çağrı Merkezi’ni aradık. Gözlemlediğimiz ve tanık olduğumuz şikayetlerini sorduğumuz Çağrı Merkezi’nden aldığımız yanıt ise “Şikâyetçi olanlar bizi arasın şikâyet oluşturalım” oldu. Yurttaşların aradığını, şikâyet oluşturduklarını, hatta bu konuda CİMER’e bile yazdığını ifade ettiğimiz 153 hattının yanıtı, yurttaşların şikayetlerinin de nasıl görmezden gelindiğini, çözümsüz bırakıldığını gösterdi.