120 haneli Krêdiyê köyüne yıllardır su gitmiyor

  • 09:04 16 Temmuz 2022
  • Yaşam
BATMAN - Yıllardır su probleminin olduğu 120 haneli Krêdiyê  köyü sakinleri, bidonlarla evlerine su taşıyor, 350 TL’ye de tanker su almak zorunda kalıyor. Yurttaşlar kangrenleşen bu soruna çözüm bulunmasını istiyor.  
 
Artan nüfus, küresel ısınma, çarpık kentleşme ile yanlış su politikalarından kaynaklı dünyada ve Türkiye’de her geçen gün su problemi artıyor. Özellikle Kürt illerinde bu sorun daha da görünür halde. Yaşanan çatışmalardan kaynaklı ekolojik yıkımın ve devlet politikalarının en fazla kendini gösterdiği Kürt illerinde, hayati önem taşıyan ve kıt olan tatlı su kaynakları bilinçsiz tüketim ve kirlilikten dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.  
 
120 haneli köye su gitmiyor
 
Yaz aylarının gelmesi ile beraber sıcaklığın 50 derecenin üstüne çıktığı Batman’da yurttaşların su problemi yıllardır gelen yerel yönetimler tarafından çözülmüyor. Batman merkeze bağlı olan ve merkeze sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunan Krêdiyê (Kösetarla) köyü, her yaz su problemi ile karşı karşıya kalıyor. 120 haneli köyün suyu, belediye içme suyu şebekesinden karşılanıyor. Fakat içme suyu şebekesinin yol güzergahında besiciler tarafından döşenen kaçak borulardan dolayı köy halkına yeterli su ulaşmıyor. Köy halkı bu durumu yetkililere bildirmelerine rağmen yıllardır kangrenleşen bir soruna dönüşmüş durumda. Öyle ki bu sorundan kaynaklı birçok yurttaş evini Batman merkeze taşımak zorunda kaldı.
 
Evlerine bidonlarla su taşıyorlar
 
Her yaz yaşanan su problemi bu yıl da köy halkını mağdur etti. Tarım ve hayvancılıkla hayatlarını idame ettiren köylüler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çevre fabrikalardan ve petrol istasyonlarından ücret karşılığında tankerler ve bidonlarla evlerine su taşıyor. Tanker başına 300-350 TL ödeme gerçekleştiren yurttaşlar, artık hayatını idame ettirmekte de zorluk çekiyor.
 
Belediyede muhatap bulunamıyor
 
Yurttaşların hayvanlarına dahi su bulmakta zorlandığı köyde yaşananlar karşısında yetkililer de sessizliğini koruyor. Yıllardır belediyeye başvuran köylülere, “kaçak boru döşendiği için size su yetmiyor” denilerek talepleri karşılanmıyor. Özellikle belediyeye atanan kayyımla beraber köy halkı kendilerine bir muhatap da bulamıyor.  
 
Vanalar dışarıda ve bakımsız
 
Öte yandan köyde bulunan su vanalarının açıkta olduğu ve bakımsız olduğu görülüyor. Yaşanan bütün sıkıntılara karşı köylüler, kamuoyuna ve yetkililere seslenerek problemin derhal çözülmesini istiyor.  
 
350 TL’lik tanker bir güne yetiyor
 
Yaklaşık 15 yıldır köyde yaşayan Rukiye Demir, yıllardır bu sorunu yaşadıklarını paylaştı. Yaşanan sıkıntılardan sadece insanların mağdur olmadığını bütün canlıların da zor durumda olduğunu kaydeden Rukiye, “Hayvancılıkla uğraşıyoruz ve yeri geliyor hayvanlara verecek su bulamıyoruz. Kovalarla su taşımak zorunda kalıyoruz. Su ihtiyacımızı çevre fabrikaların kuyularından tankerlere doldurduğumuz su ile karşılıyoruz. Bu bize daha büyük bir maliyete mal oluyor. Artan benzin fiyatlarından kaynaklı tanker başı 350 TL ödüyoruz. Ve getirilen tanker en fazla bir gün yetebiliyor” şeklinde konuştu.
 
Seslerinin duyulmasını istiyorlar
 
Kayyım atamalarından sonra su probleminin daha da arttığına dikkat çeken Rukiye, “Bütün kamuoyunun sesimizi duymasını ve yetkililerin bir an önce görevlerini yerine getirmesini istiyoruz” ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.
 
‘Su problemine bir çare bulsunlar’
 
“Su olmadan hayatımızı nasıl devam ettirelim” diye soran bir diğer köy sakini Zekiye Demir ise, zor durumda olduklarını söyleyerek, “Bidonlarla taşıdığımız sular ile idare etmeye çalışıyoruz. Merkeze çok yakın bir köy olmasına rağmen bu sorunlarla karşı karşıyayız. Bir an önce bu soruna bir çare bulsunlar” dedi.