‘Kadın isterse tohumu çiçek bahçesine dönüştürür’

  • 09:04 2 Aralık 2021
  • Yaşam
 
HAKKARİ - Yüksekova’da kafe işletmecisi Özlem Zengin, “kadın isterse tohumu çiçek bahçesine dönüştürür” diyerek çıktığı yolda açtığı iletmeyle, kadınlara istihdam, engelli çocuklar için yaptıkları etkinliklerle farkındalığı artırmayı amaçlıyor. 
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Özlem Zengin, kısa süre önce açtığı kafe’nin tüm eşyalarını atık malzemelerden kendi yaptı. Yine işletmede yaptıkları okuma günleri ve çeşitli etkinliklerle down sendromu ve engelli çocuklar için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kafenin bir bölümü ise el işi ürünlerini değerlendirmek isteyen kadınlara ayrılmış. Boş zaman geçirmek üzerinden değilde daha verimli vakit geçirmeyi amaçlayanları ağırladıklarını söyleyen Özlem kadınlara, ‘Kadın tek başına bir şey yapamaz’ diyenlere inat gücümüzü gösterelim diyor.
 
‘Kadın tek başına bir şey yapamaz’ düşüncesini yıkıyor
 
Açtığı işletmeyi daha önce bir fikir, proje olarak arkadaşlarıyla sürekli konuştuklarını dile getiren Özlem, sadece düşüncede bırakmayıp arkadaşlarının desteği ile açtığını söylüyor.  Açtığı kafenin salt vakit geçirmek adına gidilen bir yer olmasını istemeyen Özlem, yaptıkları etkinliklerle de down sendromlu ve zihinsel engelli çocuklar için farkındalık oluşturuyor. Kafe’de ayrıca okuma etkinlikleri de düzenleniyor. Kafenin bir bölümüne açılan stantta da kadınlar el emeklerini satışa sunabiliyor. “Kadınlara küçük bir katkımız olsun istedik” diyen Özlem, “kadın tek başına bir şey yapamaz” algısını da kırmak istediklerini söylüyor.
 
‘Ekonomik olarak kimseye bağımlı olmamak önemli’
 
Kadınların bir tohumla her yeri çiçek bahçesine çevireceklerini belirten Özlem, ekonomik olarak kimseye bağımlı olmamanın kendi ayakları üzerinde durmanın önemine vurgu yaparak, “Çok zor bir şey değil bütün kadın arkadaşlarımız yapabilir illa bir iş yerinizin olmasına gerek yok evinizi iş yeri olarak kullanabilirsiniz, boş bir odanızı atölye yapabilirsiniz kendinize zaman ayırıp kendi ekonomik bağımsızlığını oluşturabilirsiniz” sözleriyle kadınlara çağrı yapıyor.
 
‘Kadının gücünü gösterelim’
 
Açtığı kafede kullandığı malzemelerin çoğunu atık malzemelerle yaptıklarını söyleyen Özlem çok az bir maliyetle iş yeri kurmak ve atık malzemeleri değerlendirmek istediği için böyle bir projeye adım attığını belirtiyor. Özlem, “Elimizden geldiğince her şeyi kendi ellerimizle yapmak istedik. Raflarımızı kendi ellerimizle yaptık, hazıra konmak istemedik. Burada emeği ön plana çıkarmak istedik ki kadının gücünü bir nevi gösterelim. Kadın kendi emekleriyle her işi yapabilir diye bir izlenim bırakmak istedik. Atık malzemelerden birçok şeyi yaptık. Lastikler bin yılda bir doğada kayboluyor, çokta zarar veriyor doğaya onları topladık, yıkayıp boyadıktan sonra kullandık. Şişeler de doğada çok geç kayboluyor, şişeleri renklendirdikten sonra etrafa bıraktık aksesuar olarak kullandık yani bunlar çok zor şeyler değil. Ortama güzel bir görünüm sağlamasını istedik” dedi.
 
‘Kararlıysak her işi yapabiliriz’
 
Özlem son olarak şunları dile getirdi; “Çok zor değil kadınlar sadece kendilerine inansınlar özgüvenden önce gelen inançtır bir insan bir kadın kendine güveniyorsa bütün işleri yapabilir. Kadınların el becerileri ve yapabilecekleri işler varsa ben eşimden, abimden, babamdan izin alayım değil bunların karşısında durup ben bu işi yapıyorum yapacağımda bana destek olun destek olmayacaksanız da kendi ayaklarımın üzerinde duracağım desinler. Bir yola çıktığımız zaman eğer kararsızsak o yolu bitiremeyiz ama eğer kararlıysak,  kendimize inanıyorsak kesinlikle bu işi yapabiliriz.”