Mahkemeden faile ‘iyi hal’ indirimi

  • 21:18 21 Mart 2023
  • Güncel
 
AGİRÎ - Mûş’ta  çocuğu istismar eden S.S.’ye yönelik görülen davada, mahkeme “iyi hal” indirimi uygulayarak 16 yıl 3 ay cezası verirken, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 6 yıl 3 ay ceza verdi.
 
Mûş'un Bulanık ilçesinde çocuğu istismar eden S.S.’ye (33) yönelik açılan davanın 3’üncü duruşması Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava kimlik tespiti ve gelen evrakların okunmasıyla başladı. Duruşmada çocuğun avukatı hazır bulunurken, Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan fail S.S. ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistem (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.
 
Kararını açıklayan mahkeme, çocuğu istismar eden S.S.’ye ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak faile  “çocuğa yönelik istismar”dan 16 yıl 3 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 6 yıl, 3 ay ceza verdi. Mahkeme ayrıca S.S.’nin tutuklu halinin devamına karar verdi. 
 
Çocuğun avukatları karara itiraz edeceklerini belirtti.
 
Ne olmuştu?
 
Mûş'un Bulanık ilçesinde çocuk Mayıs 2022’de ailesine istismara uğradığını anlatmasıyla aile fail S.S.’den şikayetçi oldu. Yürütülen soruşturmada S.S.’nin aynı köyden birden fazla çocuğu da istismar ettiği ortaya çıktı. İstismar olaylarının S.S.’nin korucubaşı abisi tarafından kapatıldığı ve aileleri baskı altına almaya çalıştığı da belirtildi. S.S.’nin ceza almaması için aile “akli dengesi yerinde değildir” raporu almak istese de raporlarda S.S.’nin akli dengesinin yerinde olduğu belirlendi.
 
Bulanık’ta Ağır Ceza Mahkemesi’nin olmaması nedeniyle dava Panos’ta açıldı.