Rojava’da Newroz kutlamaları

  • 19:56 20 Mart 2023
  • Güncel
HABER MERKEZİ – Rojava’da Newroz ateşini yakan binler, PKK Lideri Abdullah Öcalan için  “özgürleştireceğiz” mesajı verdi.
 
Kürdistan’ın birçok kentinde kutlanmaya devam eden Newroz Bayramı dolayısıyla Rojava’nın birçok kentinde de Newroz ateşi yakıldı.
 
Minbic
 
Minbic ve kırsal bölgelerden gelen siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, askeri kurum üyeleri, kanaat önderleri ve yüzlerce yurttaş, Newroz’un kutlandığı kentin güneybatısındaki Tewq Xelil köyüne akın etti. Saygı duruşunun ardından Newroz ateşi, Meha El Ebdullah, Mehna Belûk, Kewser Hemo ve Fatima Mihemed adındaki şehit anneleri tarafından yakıldı ve barış sembolü olan güvercinler uçuruldu. 
 
Hesekê
 
Demokratik Suriye Meclisi çatısı altındaki siyasi parti temsilcileri, Kürt ve Arap toplumunun kanaat önderleri Hesekê’de “Newroz ruhuyla Önder Apo'yu özgürleştireceğiz ve işgali yeneceğiz” şiarıyla Newroz ateşini yaktı.
 
Dêrazor
 
Dêrazor’un doğu kırsalındaki yurttaşlar, Newroz’u kutladı. Kutlamada, Newroz’un birleşenlerin birliği ve halkların kardeşliği bayramı olduğu belirtildi. Sivil ve askeri kurum üyeleri, aşiretlerin kanaat önderlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaşın katılımıyla Hecîn beldesi meydanında kutlanan Newroz, QSD bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ve “Kadın savaşçıların iradesiyle DAİŞ’i yendik ve onların iradesiyle işgali yeneceğiz” yazılı pankartlarla süslendi.