Deprem bölgesi Amed’den enkaz altındakiler için çağrı

  • 09:03 8 Şubat 2023
  • Güncel
AMED - Ağır yıkımın yaşandığı 10 kentten biri olan Amed’de geceyi soğuk havaya rağmen parklarda geçiren yurttaşlar, çoğu ailenin tek battaniye ile geceyi geçirmek zorunda olduğunu kaydetti. Yurttaşlar, enkaz altındakiler için de çağrı yaptı.
 
Merkez üssü Mereş’in Bazarcix ilçesinde yaşanan 7.7 ve 7.5 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu dakikalar geçtikçe ağırlaşıyor. Binlerce yurttaştan henüz haber alınamazken, on binlercesi geceyi dışarıda geçiriyor. Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda depremzedeler çadırların içinde geceyi geçiriyor. Yurttaşlar, bölgede deprem sonrası yaşanna krize dikkat çekti.
 
‘Yapılan yardımlar yetersiz'
 
Dışarıda kalacak yer bulamadığını söyleyen yurttaşlardan Esra, bu nedenle geceyi evinde geçirmek zorunda kaldığını belirtti. İnsanların ne durumda olduğuna bakmak için dışarı çıktığını dile getiren Esra, “Evet, çadırlar vardı ama yetersizdi. Aynı şekilde battaniyeler de veriliyordu ama kesinlikle yetersizdi. Her şeyi geçtim yemek sıraları bile içler acısı bir şekildeydi. Halk kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ateş yakıp ısınıyor. Biz burada kendi derdimizi anlatıyoruz ama enkaz altındakileri düşünemiyorum. Depremden sonra hiçbir fırını açık göremedim. Açık olanlar da 6 TL’lik ekmeği 16 TL’ye satıyor. Halk bir ekmeğe, poğaçaya, simide muhtaç halde ve insanların bu kadar düşüncesiz oluşu beni çok üzüyor. İnsanlar bu soğuk havada, yağmurun, karın altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yeterli sayıda yardım yapılmıyor. Yağmur yağdığı için çadırda kalan insanların altları yaş, kartonlar fayda etmiyor. Bir çadırda 13-14 kişi kalıyor. Çünkü yeterli sayıda yardım yapılmıyor. Bir tas çorba için insanlar neler çekiyor. Tek isteğimiz bu karlı havada insanların sahipsiz bırakılmamalı” sözlerini kullandı.
 
‘Bir battaniye ile mi aile ısınacak?’
 
İlk deprem olduğunda çocuklarını bir araya toplayarak bir köşede depremin durmasını beklediğini söyleyen ismini vermek istemeyen yurttaş, “Eğer öleceksek beraber ölelim dedim. Zor kurtulduk ama 2’nci depremde eve gitmedik. Çünkü binalarımız hasarlı olduğu için gidemedik. Köye gidecektik, yollar kapalı olduğu için oraya da gidemedik. Çadırda kaldık ama çadır buz gibiydi. Geceyi donarak geçirdik. 1-2 tane verdikleri battaniyelerle 8-9 kişilik ailelerin ısınmalarını mı bekliyorlar” şeklinde konuştu.
 
‘Halk kendi imkanlarıyla molozları kaldırıyor'
 
İsim vermek istemeyen bir diğer depremzede de geceyi camide geçirdiklerini söyleyerek şu sözlere yer verdi. “Çadır olmadığı için dışarda bekliyoruz. Ama camilerde çok kalabalık olduğu için çadır yardımlarına geldik. Bir çadır verin başımızı koyacağımız bir yer olsun diyoruz ama kimse sesimizi duymuyor. Spor salonlarına gidin diyorlar. Spor salonları da güvenli değil. Öyleyse kendi evlerimize giderdik. Çorba, ekmek ve su verdiler. Yardım eden halk da var ama bunlar maalesef ki yetersiz kalıyor. Biz de zorluk yaşıyoruz ama özellikle Maraş ve Hatay’a yardım gitmeli. Çünkü orada hiçbir şekilde çalışma yürütülmüyor. Halk kendi imkanlarıyla enkazları kaldırıyor. Binlerce insan enkaz altında…”
 
‘Dış ülkelerden gelen yardımlar nerede?’
 
İki gündür dışarıda olduklarını söyleyen depremzede de çadır verilmesi için beklediklerini ifade etti. Kendilerine bir yardım yapılmadığını paylaşan depremzede, “Dış ülkelerden yardım geldi diyorlar ama biz hiçbir şey görmedik. Biz burada bekleyince bizi geri çeviriyorlar. Bu soğukta sırada bekliyoruz. Bir tane tek battaniyemiz var. Bizim gibi çok insan var ve herkes gibi biz de mağduruz” dedi.