Katledilmeye çalışılan Hediye: Bir dahaki sefere kurtulamayabilirim

  • 09:49 30 Eylül 2022
  • Güncel
 
Derya Ren
 
DİYARBAKIR - Geçtiğimiz günlerde oğlu tarafından katledilmeye çalışılan Hediye Takak, kadın kurumları ve hukuk örgütlerine dayanışma çağrısında bulundu. Hediye, “Bana destek olun. Belki bu sefer beni öldüremediler ama bir dahaki sefere kurtulamayabilirim” dedi.
 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde yaşayan Hediye Takak, 6 Eylül’de Adana’dan gelen oğlu Y.T. (17) tarafından ateşli silahla yaralandı. Saldırıdan sonra Hediye hastaneye kaldırılırken, oğlu Y.T. gözaltına alınıp, tutuklandı. Olayın azmettiricisi olan ve Hediye’nin 5 yıl önce boşandığı öğrenilen İlyas Takak’ın sistematik bir şekilde Hediye’ye ve çocuklarına şiddet uyguladığı ortaya çıktı. Hediye, gördüğü şiddetten kaynaklı sol kulağında duyma yetisini kaybettiği ve sol gözünde ise görme problemi yaşadığını belirtirken, Hediye’nin 10 yaşındaki çocuğunun velayetinin kendisinde olmasına rağmen İlyas, tarafından alıkonulduğunu kaydetti.
 
İlyas’ın 26 Eylül’de ‘azmettirme’ ve ‘şiddet’ suçundan gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Yaşadıklarına dair ajansımıza konuşan Hediye, kadın derneklerine ve hukuk örgütlerine dayanışma çağrısında bulundu.
 
Gözaltına alınıp serbest bırakıldı
 
İlyas Takak ile 18 yıllık evliliği boyunca şiddet gördüğünü dile getiren Hediye, gördüğü şiddetten kaynaklı birçok kere sığınma evinde kaldığını ekledi. Hediye, “Oğlum daha 2 yaşındayken eşim bana şiddet uyguladı. O zaman sol kulağımın duyma yetisinin tamamını ve sol gözümde görme yetisinin bir kısmını kaybettim. 2011 yılında küçük çocuğuma hamile olduğum zaman da eşim bana şiddet uyguladı. Şiddet uyguladığı için polisler İlyas’ı gözaltına aldı, ancak daha sonra serbest bıraktılar. Bende o süre içerisinde sığınma evine gittim. Ancak daha sonra çocuklarıma şiddet uyguladığını öğrenince tekrardan eve geri döndüm.  Ben boşanmak isteğim süreçte de bana çok baskı kurdu, tehdit etti. Bana, ‘gerekirse yüzüne kezzap dökerim, 52 yerinden bıçaklarım, ama boşanmana izin vermem’ diyordu. En sonunda ailemin yardımıyla boşandım” şeklinde konuştu.
 
‘Çocuklarıma da şiddet uyguluyordu’
 
Boşanma aşamasında mahkemenin 2 çocuğun velayetini İlyas Takak’a, duyma engelli çocuğun velayetini kendisine verdiğini belirten Hediye, “Küçük çocuğun velayeti bana verildiği için yine beni tehdit etmeye başladılar. Ancak ben kızımı onlara vermedim. Öte yandan mahkemenin kararı olduğu için kızımı zaman zaman onların yanına gönderiyordum. İlyas, bana şiddet uyguladığı gibi büyük kızıma ve oğluma şiddet uyguluyordu” dedi.
 
‘Oğlum babasından şiddet gördüğünü söyledi’
 
Hediye, yaralama olayından birkaç gün önce oğlunun telefonla kendisini aradığını ve kendisinden yardım istediğini aktararak, katledilmeye çalıştığı günü şöyle anlattı: “Oğlum beni aradı ağlamaklıydı, ‘anne gel beni al ya da ben geleyim. Para gönder ya da biletimi kes geleyim’ dedi. Ne olduğunu sorduğumda ‘Biliyorsun her zaman aynı şeyi yaşıyoruz, babamdan şiddet görüyorum, ben dayanamıyorum artık babam bana zarar veriyor’ diye söyledi. Ben yanıma gelmesini söyledim, bunun üzerine yanıma geleceğini söyledi. Biletini kestim, para gönderdim. Bu şekilde Diyarbakır’a doğru yola çıktı. Sabah saat 06.30 sıralarında otobüsten iniyor ve evimin bulunduğu mahalleye geliyor. Beni aradı ve evi çıkaramadığını söyledi, ben de bunun üzerine durağa onu almaya gittim. Yanına vardığımda elinde bir valiz vardı, bana sarıldı beni öpmeye başladı. Beni özlediğini söyledi ve ‘anne benim sana bir zararım dokunursa bil ki benden değil; başkaları bunu bana yaptırıyor’ dedi. 
 
Vurulduğumu hissetmedim
 
Elindeki valizi almaya çalıştım, yol yorgunudur diye. Ama bana valizi vermedi. Valizi vermemesinin nedeni içinde silahın olmasıymış. Eve vardık, ben evin kapısını açmaya çalıştığım anda birden silah sesi duydum, silah sesi o kadar şiddetliydi ki ben ayağımdan vurulduğumu hissetmedim. Daha sonra diğer ayağımdan beni vurdu. 3 kurşun ise ben elinden silahı almaya çalıştığım için kapıya değdi.”
 
‘Hastanenin ihmalkarlığı var’
 
Daha sonra komşularının duyması üzerine olay yerine çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldığını söyleyen Hediye, 22 gün boyunca hastanede tedavi gördü. Hastanede yaralarının enfeksiyon kaptığını belirten Hediye, “Sol bacağımı oynatamıyorum. Aynı ayağımın parmaklarında morluklar oluştu, kangren olmasından korkuyorum. Hastanenin ihmalkarlığı var. Ben hastanede kaldığım süre içerisinde bacağımda bulunan yaralar enfeksiyon kaptı” ifadelerini kullandı.
 
Destek olma çağrısı
 
İlyas’ın 26 Eylül’de “azmettirme suçu”ndan gözaltına alındığını belirten Hediye, kadın kurumlarına ve hukuk örgütlerine şu çağrıda bulundu: “Bana destek olun. Korkuyorum, eğer onlar bırakılırsa beni öldürürler. Belki bu sefer beni öldüremediler, ama bir daha ki sefere kurtulmayabilirim. Ben hem oğlumun hem de eski eşim İlyas’ın serbest bırakılmasını istemiyorum. Çünkü eğer çıkarlarsa daha farklı bir şekilde saldırabilirler. Kadın dernekleri bana elini uzatsın. Şu an bana annem bakıyor, ancak ben kendim ayağa kalkamazsam, kimse bana ve küçük kızıma bakamaz. Kızım duyma engellisi, İlyas’ın kızıma şiddet uygulamasından korkuyorum.”