Hindistan'da kürtaj yasası değişti

  • 09:09 30 Eylül 2022
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Hindistan Yüksek Mahkemesi, ülkedeki tüm kadınların 24 haftaya kadar kürtaj yaptırabileceğini duyurdu. 
 
Hindistan Yüksek Mahkemesi, evli olmayanlar da dahil olmak üzere tüm kadınların 24 haftaya kadar kürtaj yaptırabileceğini açıkladı. Mahkemenin kararı, tüm kadınları içermeyen, çeşitli grupları listeleyen 2021 kürtaj yasasında değişiklik yapılmasına açıklık getirilmesini isteyen bir savunma üzerine verildi. 
 
Tüm kadınlar kürtaj hakkına sahip olacak
 
Kadınların medeni durumlarına bakılmaksızın, tüm kadınların güvenli ve yasal kürtaj hakkına sahip olduğu belirtilen Mahkemenin kararında, evli olmayan kadınları rızaya dayalı ilişkilerde dışlamanın “anayasaya aykırı” olacağı ifade edildi. 
 
1971’den bu yana yasal
 
Hindistan’da kürtaj 1971'den beri yasaldır, ancak bu süre zarfında yetkililer, milyonlarca kadın fetüsün kürtajı nedeniyle hamileliği kimin sonlandırabileceği konusunda katı kurallar koydu. Bu da, ülkede korkunç derecede çarpık bir cinsiyet oranına yol açtı. Hintliler geleneksel olarak erkek çocukları kız çocuklarına tercih etmişti.
 
Medeni durumu değişen kadınları da kapsayacak
 
Geçtiğimiz yıl Hindistan hükümeti, çeşitli kadın kategorilerinin 20 ila 24 hafta arasında kürtaj olmalarına olanak tanımak için Hamileliğin Tıbbi Sonlandırılması Yasasını (MTP) değiştirdi. Listede tecavüze uğrayanlar, çocuklar, zihinsel engelli kadınlar, majör anormallikleri olan fetüsleri olan kadınlar ve hamilelik sırasında medeni durumu değişen evli kadınlar yer aldı.
 
Üç yargıçtan oluşan mahkemenin kararında, bir kadının medeni durumunun, onu istenmeyen bir hamileliği iptal etme hakkından mahrum etmek için gerekçe olamayacağı vurgulandı.
 
Evlilik içi tecavüz davası Yargıtay’da 
 
Hindistan’da henüz evlilik içi tecavüz suç sayılmıyor. Mevcut yasalara göre, reşit olmayan bir erkeğin "kendi eşiyle" cinsel ilişkiye girmesi tecavüz sayılmıyor. Mayıs ayında, Delhi Yüksek Mahkemesi, İngiliz dönemi yasasını yasadışı ilan etmek isteyen bir davada bölünmüş bir karar verdi ve iki yargıç konuyla ilgili karşıt görüşler dile getirdi.
 
Dava şu anda Yargıtay'da görülüyor.