Gazeteci Diren Yurtsever’in haber paylaşımları suçlama konusu oldu

  • 16:28 16 Ağustos 2022
  • Güncel
İSTANBUL - Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözaltına alınan MA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever’e haber paylaşımları suçlama olarak yönetildi.
 
Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle dün akşam saatlerinde İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra Sabiha Gökçen Havaalanı karakoluna götürülen Diren, gece geç saatlerde iki gün içinde ifade vermek şartıyla serbest bırakıldı.
 
Bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne avukatıyla birlikte ifade vermeye giden Diren hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2021 yılında soruşturma açıldığı öğrenildi. Diren, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yakalama Bürosu’nda konu hakkında ifade verdi.
 
Haberleri suçlama konusu oldu
 
Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Diren’e dijital medya paylaşımları ve haberleri suçlama olarak yöneltildi. “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasından ifade veren Diren’e Konya’da Mehmet Altun tarafından katledilen Dedeoğulları ailesine ait Mezopotamya Ajansı ve Yeni Yaşam gazetesinde yer alan haberler de soruldu.
 
Diren suçlamaları reddederek yaptığı paylaşımların haber amaçlı düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunun altını çizdi.
 
Diren, ifadesini verdikten sonra serbest bırakıldı.