Dicle ve Lice'deki mezarlıklara abluka

  • 16:21 8 Temmuz 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - MEBYA-DER öncülüğünde Lice'de bulunan Sîsê, Çemê Elîkan ile Dicle'de bulunan Pîrîjman mezarlıklarına yapılmak istenen bayram ziyaretine askerler engel oldu. 
 
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır Lice ilçesinde bulunan Sîsê ve Çemê Elîkan ile Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına ziyaret gerçekleştirmek istedi. Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve çok sayıda aile, ilk olarak farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazesinin bulunduğu Sîsê Mezarlığı'nı ziyaret etmek istedi. Askerler, ablukaya aldıkları mezarlığa geçişlere engelledi. Aileler bunun üzerine Sîse köyü girişinde açıklama yaptı.
 
‘Hiçbir ülkede böyle bir şey yok’
 
MEDYA-DER Eşbaşkanı Meryem Soylu, “Bu kutsal günde her bir aile çocuklarının mezarını ziyaret ederek dertleşmek istiyor. Ancak buna müsaade edilmiyor. Bu yapılanlar vahşettir ve hiçbir ülkede böyle bir şey yoktur” dedi. 
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, “İnanıyoruz ki barışın önündeki bu paslanmış zincir halkalarını kıracağız. Her zaman kurumlarımızla birlikte ailelerimizin yanında olacağız”  diye belirtti. 
 
‘Şehît namirin’
 
Bir grup partili ve aile ise Çemê Elîkan Mezarlığı'nı ziyaret etmek istedi. Burada da mezarlığa girişler askerler tarafından engellendi. Engele, valiliğin yasak kararı gerekçe gösterildi. Aileler, bunun üzerine mezarlığın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunup “Şehit namirin” sloganı attı. 
 
’33 gerilla kimsesizler mezarlığına gömüldü’
 
Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına yapılmak istenen bayram ziyareti de askerler tarafından engellendi. Engele tepki gösteren MEBYA-DER Eşbakanı Şehmus Karadağ, “1993’te kimyasal silahlarla katledilen 33 gerilla toplu bir şekilde Dicle’de kimsesizler mezarlığında defnedildi. 2022 yılına geldik ama hala Kürtlere saldırılar sürüyor. Bizler bugün değerlerimize sahip çıkmak için ziyarete geldik, ancak tahammül edemiyorlar. Bununla bizleri değerlerimizden koparmaya çalışarak ve bize unutturmaya çalışıyorlar ”diye konuştu. 
 
‘Kürtleri yok etmek isteyenlerin kendileri yok olacak’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ise engele, “Devlet bir kez daha düşman yüzünü gösterdi. Bunu kınıyoruz. Kürtlere saldıranların sonu Saddam gibi olacak. Kürtleri yok etmek isteyenlerin kendileri yok olacak” şeklinde tepki gösterdi.