Onur Yürüyüşü’ne saldırı: Çok sayıda gözaltı

  • 19:27 5 Temmuz 2022
  • Güncel
ANKARA - Ankara’da gerçekleşen 2’nci Onur Yürüyüşü’ne saldıran polis 30’dan fazla kişiyi darp ederek gözaltına alırken, MA muhabiri Emel Vural’ı ise şiddete maruz bıraktı. Polis şiddeti sonucunda fenalaşan Emel, hastaneye kaldırıldı.
 
Ankara’da Kuğulu Park’ta 2’nci Onur Yürüyüşü gerçekleştirmek istedi. Yürüyüş saati öncesinde çok sayıda polis Kuğulu Park’ı ablukaya alırken, giriş çıkışlara ise izin vermedi. Yanı sıra polis Tunalı Hilmi Caddesi’ni de ablukaya aldı.
 
Sarıklı, cübbeli bir grup ile polis arasında eylem başlamadan gerçekleşen diyalog dikkat çekti. Gruptan bir kişiye, “Abicim seni kenara alabilir miyiz” diyen polise gruptaki şahıs, “Ben buraya Allah için geldim. Allah için gelene müdahale edemezsin. Onlara müdahale et” yanıtını verdi. Polis ise karşılığında, “Onlar henüz başlamadı. Onları zaten yürütmeyeceğiz” dedi.
 
30’u aşkın gözaltı
 
Yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kitleye polis saldırırken, eylemcilerin gözüne biber gazı sıktı. Ardından polis, 30’u aşkın kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polislerin yanı sıra dinci grup da kitleye “Sizi yaşatmayacağız” şeklinde tehditlerle saldırıda bulundu.  
 
MA muhabirine şiddet
 
Eylemi takip etmek üzere Tunalı Hilmi Caddesi’nde bulunan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Emel Vural da polis tarafından şiddete maruz kaldı. Gözüne biber gazı sıkılan ve darp edilen Emel, fenalaşması üzerine meslektaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Emel’in hastanedeki tedavisi sürerken, ekipmanları ise kayboldu.
 
Kafe basarak gözaltı yapıldı
 
Polisler, işkence ile eylemcileri alandan uzaklaştırırken, kafeleri de basarak müşteri ve çalışanlara gözaltı işlemi yaptı.
 
Polisin bölgedeki ablukası sürüyor.