Hukukçular İstanbul Adliyesi önünden seslendi

  • 14:12 5 Nisan 2022
  • Güncel
İSTANBUL- İstanbul Adliyesi önünde 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin açıklama yapan hukukçular, bugünü bayram olarak kabul etmediklerini söyleyerek tutuklu olan meslektaşlarına ve meslek üzerindeki baskılara dikkat çekti.
 
Hukukçular, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla mesleklerine yönelik saldırılara ve tutsak olan meslektaşlarına dikkat çekmek için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği’nin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı açıklamada “Avukatlığı savunmasız bırakmayacağız”, “Tutsak avukatlara özgürlük” pankartı açıldı. Açıklamada sık sık “Devrimci avukatlar onurumuzdur”, “Ebru Timtik ölümsüzdür”, “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atıldı.
 
Tahir Elçi ve Ebru Timtik anıldı
 
Açıklamada ilk olarak söz alan ÇHD İstanbul Başkanı Çiğdem Akbulut, ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’i ve Diyarbakır’da katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anarak 5 Nisan Avukatlar Günü’nde  avukatların yaşadıkları zorluklara dikkat çekti.
 
‘Avukatlık sürekli saldırı altında’
 
Ardından  açıklamayı okuyan ÖHD İstanbul Şube Eşbaşkanı Esra Erin,  Avukatlar Günü’nü sadece bir kutlama günü olarak görmenin avukatlık hafızasının yok sayılması anlamına geleceğini belirtti. Esra, bugünün aynı zamanda bir dayanışma ve mücadele günü olduğunun altını çizerek,  “Avukatlık mesleği, hak savunuculuğunun en özlü biçimidir. Avukatlar, hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının, adil yargılanma hakkının, konuşma ve ifade özgürlüğünün en yakın takipçisidir. Görevimizi yerine getirirken karşımıza çıkan her engeli hak mücadelesinin önüne çıkartılmış bir engel sayarak kaldırmak için mücadele ederiz. Mesleğimizi yapabilmek için dahi onlarca engelle boğuşuyoruz. Yargı erkinin temellerinden biri olan avukatlık mesleği, sürekli saldırı altında” şeklinde konuştu.
 
‘Mesleği yapılamaz hale getirilmeye çalışılıyor’
 
Avukatların hacze giderken katledildiğini, duruşma salonlarında darp edildiğini, emniyette keyfi uygulamalara maruz kaldığı ve ruhsatlarının Adalet Bakanlığı tarafından gasp edildiğini söyleyen Esra, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yasal düzenlemelerle avukatlık mesleği yapılamaz hale getirilmeye çalışılıyor. İşçi avukatlık her geçen gün avukat emeğinin sömürüldüğü bir alan haline geliyor. Avukatlar ekonomik yükün altında eziliyorlar. Tüm bunlarla mücadele etmeye çalışırken bir taraftan yüzlerce meslektaşımız sırf mesleki faaliyetleri sebebiyle hapishanelerde alıkonuluyor. Bizler mesleki faaliyetleri sebebiyle tutuklu bulunan, bugün yanımızda olamayan meslektaşlarımız olmadan 5 Nisan’ı bir kutlama günü olarak kabul etmiyoruz.
 
‘Mücadeleyi devraldık’
 
“Avukatlık, bizden sökülüp alınabilecek bir paye değildir” diyen Esra, meslektaşları Fuat Erdoğan, Faik Candan,  Şevket Epözdemir, Medet Serhat, Tahir Elçi ve Ebru Timtik’ten bu mücadeleyi devraldıklarını vurguladı.
 
Açıklamanın ardından konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Herkesin adalet aradığı bir dönemden geçiyoruz. İşinden atılan işçi adalet istiyor, erkek şiddetine uğrayan kadın adalet istiyor, ormanı talan edilen köylü adalet istiyor. Hakkı çiğnenen adalet arıyor. Adalet arayan herkes savunmanın ne kadar özgür olmaya ihtiyaç olduğunu görüyor. Hukukun en önemli birimi savunmadır. Hapishanelerden, Emniyetten işkence haberi geliyor” ifadelerini kullandı.
 
Açıklama slogan ve alkışlar eşliğinde son buldu.