Ankaralı kadınlar 8 Mart alanından seslendi: Dünyayı yerinden oynatacağız

  • 18:01 6 Mart 2022
  • Güncel
 
ANKARA - Ankara’da binlerce kadının katıldığı mitingde konuşan SES Ankara Şube Eş başkanı Nazan Karacabey,  “Kürt kadınlarına karşı düşman hukuku işleten, özel savaş yöntemleri uygulayan erkek egemen devletten hesap sormak için buradayız” mesajını verdi.
 
Ankara Kadın Platformu öncülüğünde “Erkek ve devlet şiddetine, krize ve yoksulluğa karşı yaşasın 8 Mart” şiarıyla 8 Mart Dünya Emekçiler Kadınlar Günü mitingi gerçekleşti. Binlerce kadının bir araya geldiği Anıtpark’ta kadınlar “Kadınlar savaş istemiyor”, “Biji tekoşina jinan”, “Şiddetinize boyun eğmeyeceğiz” pankartları açıldı.  Mitingde katledilen kadınlar ve cezaevinde olan milletvekili kadınların isimleri okunarak ‘burada’ denildi.
 
Mitingde Kürtçe, Türkçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde basın metni okundu.
 
‘Kadınlar birbirine güç vermeye devam ediyor’
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş başkanı Nazan Karacabey’in Türkçesini okuduğu basın metninde 8 Mart’ın tarihsel önemine değindi. 8 Mart’ın tarihinin kadınlar tarafından yazıldığını ifade eden Nazan “1857’de 40 bin dokuma işçisi kadın, New York’ta daha iyi çalışma koşulları ve yaşam hakkı için greve çıkma kararı aldı. Fabrikada devam eden grev sırasında polisin kadınları fabrikaya kilitlemesi sonucunda çıkan yangında 129 kadın işçi yakılarak katledildi. 165 yıl önce mücadelelerini isyan tarihine yazdıran kadın işçilerin direnişi, 165 yıl sonra hâlâ tüm dünya kadınlarıyla birlikte bugün bu alanda sürüyor. Geçmişten bugüne, kadınlar birbirine güç vermeye, ilham olmaya devam ediyor! Sokak, ev, iş yeri, okul her yerde ve her alanda mücadele ederek yaşamlarımızı kazanmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Kreş ihtiyacı karşılanmıyor’
 
“Direnişlerimiz birbirine ilham veriyor” diyen Nazan, kadınların her direnişte en ön saflarda mücadele ettiğine dikkat çekti. Nazan,  “Ocak’ta Mersin Tarsus Sebze Meyve Hali, Şubat’ta Oppo, Alpin Çorap, Darinda Çorap, Farplas ve Migros Depo kadınların öne çıktığı direnişler oldu. Kadınların kazancı yöneticiler tarafından ailenin ek geliri olarak görülüyor, hamile ve regl olan kadınlar yüksek tempoda çalışmaya zorlanıyor, daha az ücrete mahkûm bırakılıyor, iş yerlerinde kreş ihtiyacı karşılanmıyor” dedi.
 
‘Erkek egemen sistemle pazarlık yapmıyoruz’
 
Kadınların bugüne kadar kimlikleri için çok mücadele verdiklerini hatırlatan Nazan, İstanbul Sözleşmesi’nin önemi ve cezasızlık politikalarına değindi.  Nazan,  “Şule Çet, Emine Bulut, İpek Er, Ceren Damar, Aleyna Çakır, Fatma Altınmakas, Hande Kader ve daha nice kadın arkadaşımız aramızdan alınırken biz faillerden de failleri cezasız bırakanlardan hesap sorduk. Tarihin en büyük suç örgütü olan devlet şiddetine, bu suç örgütünün, kamusal alandan özel alana meşru kılmaya çalıştığı erkek şiddetine karşı birbirimizi savunduk. Siyasal iktidar, bir kez daha kadınlara saldırarak iktidarının bekasını korumaya çalışırken bizi susturmak isteyen erkek egemen sistemle pazarlık yapmıyoruz” diye belirtti.
 
Aysel Tuğluk vurgusu
 
Kürt kadınları başta olmak üzere, birçok kadının hapishanelerde çıplak aramaya ve her türlü işkenceye maruz bırakıldığına dikkat çeken Nazan,  “Aysel Tuğluk gibi, hapishanelerde tutulan çok sayıda kadının sağlıklarının hapishanede kalmaya uygun olmadığı halde tahliye edilmediği ifade edildi.  Metinde, Hasta kadın tutsakların sağlığa erişim hakkı engelleniyor. Garibe Gezer, hapishanede cinsel şiddete ve her türlü işkenceye maruz bırakıldı, intihar ettiği söylendi. Deniz Poyraz, 24 saat polis gözetiminde olan parti binasında katledildi. Gülistan Doku 2 yıldır kayıp. Kürt kadınlarına karşı düşman hukuku işleten, özel savaş yöntemleri uygulayan erkek egemen devletten hesap sormak için buradayız” ifadelerini kullandı.
 
‘Biricik özerk varlığımızı inşa ettik’
 
Tarihin direnen kadınların mücadelesiyle bugün yeniden yazıldığını haykırdıklarını söyleyen Nazan, “165 yıl öncesinden bugüne toplumsal cinsiyet eşitliği için, yaşamlarımız için, bedensel söz hakkımız için, eğitim hakkımız için, boşanma, kürtaj hakkımız için tırnaklarımızla kazıyarak mücadele verdik. İstanbul Sözleşmesi de bu mücadelenin sonucunda doğdu. 18 yıllık AKP iktidarının kadın düşmanı tüm politikaları karşısında sokakları mor bir cümbüş haline getirdik. Erkek şiddetinin türlü biçimlerine karşı kocasına, sopasına, hocasına, babasına isyan ederek kendi biricik özerk varlıklarımızı inşa ettik. Biliyoruz, erkek egemenliğini nasıl alaşağı edeceğimizi, şiddetin kaynağı olan patriarkal kapitalizmi tarihin çöplüğüne birlikte mücadele ederek göndereceğimizi biliyoruz, bu yüzden buradayız” dedi.
 
‘Dünyayı yerinden oynatacağız’
 
Nazan, devamında şunları ekledi: “Birbirimizi savunduğumuz, direniş dolu bir yılın ardından kaybettiğimiz tüm kadınlara, LGBTİ+lara, hapishanelerdeki tüm tutsaklara; sokakta, evde, işte, okulda, tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı yaşamak için mücadele veren tüm kadınlara 8 Mart alanından bir kez daha söz veriyoruz: Susmayacağız, korkmayacağız, dünyayı yerinden oynatacağız”
 
Miting Zeynep Karaman, İlker Kadın Korosu, Kızçeler Müzik Grubu’nun müzik dinletileriyle ve çekilen halaylarla son buldu.