Binlerce kadın Kadıköy’den haykırdı: Özgürlüğü istiyoruz ve alacağız!

  • 16:08 6 Mart 2022
  • Güncel
 
İSTANBUL - Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın, isyanlarını kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, hasta tutsak kadınların özgürlüğü için dayanışma seslerini yükseltti. Kadınlar, “Aysel Tuğluk ve tüm hasta tutsaklar için özgürlük istiyoruz ve alacağız. Mücadelemiz bitmiyor” diyerek, alanlarda olmaya devam edeceklerinin mesajını yineledi.
 
Çok sayıda kadın örgütünün içerisinde yer aldığı 8 Mart Kadın Platformu, “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Değiştirecek gücümüz var” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda, “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştirdi. Kadınlar birçok farklı koldan yürüyüş eşliğinde alana gelirken, buna karşı çıkan polislerin engel ve yasakları ise kadınlar tarafından tanınmayarak sloganlar atıldı, halaylar ve zılgıtlar çekildi.
 
Hasta tutsak kadınlar, özgürlük, isyan…                           
 
Kadınlar tek tek yapılan arama sonucu alana alınırken, Garibe Gezer için atılan slogan ve pankartlar engellenmek istense de kadınların itirazı sonucu bu engel de aşıldı. Binlerce kadının akın ettiği alanda hasta tutsaklar, İstanbul Sözleşmesi, direniş, özgürlük ve isyanı içeren yüzlerce pankart ve dövizler açıldı. Alanı büyük oranda dolduran ve rengarenk süsleyen Kürt kadınlar ise sarı, kırmızı, yeşil renkleri, ulusal kıyafetleri, attıkları sloganlar ve halaylarıyla büyük ilgi gördü.
 
Talepler pankartlarla yansıtıldı
 
Alanda platformun ana pankartı olan “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Değiştirecek Gücümüz Var” pankartı açılırken, Tevgera Jinên azad (TJA), “Dem dema azadiya jinan e”, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi “İsyandayız direnişteyiz değiştireceğiz”, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi “Birlikte değiştireceğiz şimdi kadın zamanı” ve HDP Genç Kadın Meclisi “Dem dema vejîna jinên ciwan e”, Feminist kadınlar “Feminizm”, Mor Dayanışma “Yoksulluk şiddet nereye kadar isyanımız düzeni yıkana kadar” pankartları ile alandaki yerini aldı. Alanda ayrıca cezaevindeki hasta tutsak ve siyasetçi kadınların fotoğrafları da taşındı.
 
Hasta tutsak kadınlara özgürlük talebi
 
Binlerce kadın olumsuz hava koşullarına aldırış etmeden alanı doldurarak zılgıt ve halaylar eşliğinde 8 Mart’ı kutladı. Daha sonra platform adına hasta tutsak kadınların özgürlüğü için beyaz mendiller dağıtılarak binlerce kadın tarafından havada sallandı. Tutsaklara özgürlük talep eden kadınlar hep bir ağızdan “Ayşe Gökkan, Aysel Tuğluk, Zekiye Tekin, Semire Direkçi, Gül Nikara yalnız değildir” diye haykırdı. Kadınlar ayrıca “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadî” sloganları atarak zılgıtlar çekti.
 
Ardından 8 Mart Kadın Platformu adına açıklama yapıldı. Üç dilli olan metnin Kürtçesini Mercan Gül, Türkçesini Şenay Kumuz, Arapçasını ise İrem Kayıkçı okudu.
 
‘Erkek egemenliği kadınların mücadelesiyle yenilecek!’
 
Türkçe metni okuyan Şenay Kumuz, “Erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, işsizliğe, yoksulluğa, esnek ve güvencesiz çalışmaya, artan erkek devlet şiddetine ve cezasızlık politikalarına, savaşa, cezaevlerinde ve sokakta mücadelemize dönük artan şiddet ve hak ihlallerine, ayrımcı ve nefret dili ile LGBTİ+ları, göçmen ve mültecileri hedef haline getirenlere, faşizme, iktidarın da ana akım muhalefetin de vaatlerine karşı ortak mücadelemizi yükseltiyoruz. Özgürlüğümüz , hayatlarımız, haklarımız, kadın kurtuluş mücadelemizi büyütmek için bugün bir aradayız ve bir arada olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 8 Mart’ın kadın kurtuluş mücadelesinin sembolü olduğuna değinilen açıklamada, kadınların direnişlerini büyüttüğünü ve erkek egemenliğinin kadınların mücadelesiyle yenileceğinin mesajı verildi.
 
‘Erkek egemen politikalarıyla tutsak ediliyoruz!
 
Savaşlarda katledilen, mülteci ve şiddete maruz bırakılan kadınlarla dayanışma çağrısı yapılan açıklamada, halklara yönelen savaşa karşı mücadelelerini büyütecekleri bir kez daha haykırıldı. Cezaevlerindeki kadın tutsaklara dönük baskı, taciz ve tecavüz politikalarına da dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: “Binlerce yıldır emeğimiz, bedenimiz sömürülüyor ve yine binlerce yıldır erkek egemenliğinin sömürüsüne karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemiz erkek egemen düzenin baskı, şiddet, yıldırma politikaları ile engellenmeye çalışılmaktadır. Bu politikalarla tutsak ediliyor, katlediliyoruz, özgürlüğümüz ve yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Bu süreçte birçok hasta tutsak hapishanelerde yaşamını yitirdi. ATK tarafından verilen ‘Cezaevinde kalabilir’ raporlarıyla yüzlerce tutsak hala hapishanelerde tutulmaktadır.”
 
‘Hasta tutsaklar için özgürlük istiyoruz ve alacağız’
 
Siyasetçi, hukukçu ve ağır hasta tutsak Aysel Tuğluk’a özgürlük talebinde bulunulan açıklamada, “Tek başına hayatını idame edemeyen, birçok hastalığı bulunan Aysel Tuğluk için Kocaeli ATK ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu verirken İstanbul ATK ‘kalabileceğini’ belirtmiştir. Bu kararların bizim açımızdan bir hükmü yoktur. Aysel Tuğluk ve tüm hasta tutsaklar için özgürlük istiyoruz ve alacağız” sözleriyle seslenildi. Öte yandan 2022 yılında erkeklerin en az 64 kadını katlettiğine vurgu yapılan açıklamada, “Adli tutukluların salıverildiği bir dönemde kadın cinayetlerinin artması tesadüfi değildir. Bizzat devlet tarafından kadın düşmanları teşvik edilmektedir. Cezasızlık politikasıyla kadın düşmanlarının önü açılmakta, kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamlar artmaktadır. Bir kere daha haykırıyoruz ‘kadın cinayetleri politiktir” denildi.
 
‘Mücadelemiz bitmiyor!’
 
Gerçekleştirilen saldırıların kadınları durduramayacağının altını çizilen açıklamada, örgütlü mücadelenin büyütüleceğinin mesajı verildi. Tüm kadınlar için direnişin alanlarda sürdüreceğine vurgu yapılan açıklamada son olarak, “Ev emekçisi kadınlar olarak buradayız, işsiz ve yoksul kadınlar olarak buradayız, Ukrayna ve Suriye’de savaş ganimeti olarak görülen, mülteci kadınlar olarak buradayız, kürtaj hakkı için mücadele eden Kolombiyalı kadınlar olarak buradayız, katledilen kadınlar olarak buradayız, homofobik, transfobik saldırılara maruz kalan LGBTİ+’lar olarak buradayız, tacize ve tecavüze maruz bırakılan kadınlar olarak buradayız, yaşamını savunma uygulayarak hayatta kalan kadınlar olarak buradayız, hasta tutsaklar olarak, Aysel Tuğluk olarak buradayız, ezilen tüm dünya kadınları olarak buradayız. Mücadelemiz bitmiyor” denildi.
 
Sloganlar ile yürüyüşe geçildi
 
“Büyük Kadın Buluşması” çekilen halaylar eşliğinde sona erse de binlerce kadın Kadıköy’ün birçok sokağında yürüyüş gerçekleştirerek, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Jin jiyan azadî”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” sloganlarını atarak dağıldı.