Cizre'de yüzlerce kadın anadil hakkı için yürüdü

  • 15:15 6 Mart 2022
  • Güncel
 
ŞIRNAK - TJA ve HDP Kadın Meclisi, 8 Mart etkinlikleri kapsamında anadil mücadelesine dikkat çekmek için Cizre’de yüzlerce kadınla birlikte yürüdü.  Eylemde konuşan HDP’li Nuran İmir, asimilasyon politikalarına dikkat çekerek, herkesin diline ve kültürüne sahip çıkması için çağrıda bulundu.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şırnak’ın Cizre ilçesinde “Zaman kadın özgürlük zamanı” şiarıyla anadil mücadelesine dikkat çekmek amacıyla şölen gerçekleştirdi. Gerçekleşen şölenin ardından anadil üzerindeki asimilasyona karşı Yafes Mahallesi'nde bulunan İmam Hatip Caddesi'nde bir araya gelen kadınlar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra yüzlerce kadın rengarenk ulusal kıyafetleri ile katıldı. Yürüyüşte TJA flamaları ile "Bu karanlık günleri kadınlar aydınlatacak", "Ji girtiyên nexweş re azadî", "Ji qirkirina jinê re na" ve "Savaşa, ranta, talan değil, kadınlara bütçe" dövizleri taşındı.  
 
Kadınlar çaldıkları erbane eşliğinde, şarkılar söyleyerek, “jin, jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinan”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bê ziman jiyan nabe” sloganlarını attı. Ardından kadınlar adına HDP'li Nuran İmir kısa bir konuşma yaptı.  
 
‘Tüm kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz’
 
Tüm kadınların 8 Mart'ını kutlayan Nuran, bu günün kadınlar için önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu gün vesilesiyle günlerdir mahalle mahalle, ev ev gezerek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kadın özgürlüğü için tüm kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. 8 Mart bizler için direniş ve özgürlük çığlıklarının yükseltme günüdür” dedi.
 
‘Kürt kadınları egemenlere karşı mücadeleyi sürdürüyor’
 
Tüm dünyada erkek egemen zihniyetin kadın iradesini engellemek istediğini ifade eden Nuran, “Bizler Kürt kadınları olarak erkek egemen zihniyetine karşı bizler mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Bizler yaşamın yarısıyız. Hiç kimse bizim adımıza kararlar alamaz. Bu ülkeyi yöneten zihniyet kadınları köleleştirmek istiyor. Kadınlar köleliği kabul etmiyor ve özgürlüğü için mücadele ediyor. Her alanda irademize ve mücadelemize yönelik saldırılar yapılıyor” diye konuştu.
 
‘Dilimize ve kültürümüze sahip çıkacağız’
 
Anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına dikkat çeken Nuran, sözlerini şöyle sürdürdü: “21’inci yüzyılda dilimiz hala yasak. Bu ülkenin büyük bir utancıdır. Bir an önce Kürtçe’nin eğitim ve resmi dil olması gerek. Ortadoğu’da Kürtçe’nin konuşulması dördüncü sırada yer alıyor. Milyonlarca kişi bu dili kullanıyor. Ama bugün toplum içerisinde fiili olarak Kürt dilinin yasaklanması kültürümüz üzerinde bir katliam gibidir. Bir ulus kültürünü yaşatmak istiyorsa ancak dili ile yaşatabilir. Asimilasyon politikalarına karşı Kürt kadınları dilimize ve kültürümüze sahip çıkıyoruz. Botanlı kadınlar olarak Melayê Cizîrê ve Mîr Celadet Elî Bedirxan’ı saygıyla anıyoruz. Onlar sayesinde bizler dilimizi öğreniyoruz. Kürt dilinin anahtarı Cizre’nin Botan’ındadır. Ne olursa olsun çocuklarımızla Kürtçe konuşacağız ve dilimize sahip çıkacağız. Tüm halkımıza çağrımız şudur herkes çocuklarıyla Kürtçe konuşsun ve kültürüne sahip çıksın. Bizler zılgıtlarımız ve yöresellerimizle kültürümüze sahip çıkacağız.”
 
Mitinge çağrı
 
Nuran, son olarak 8 Mart günü Silopi’de gerçekleşecek olan mitinge tüm Botanlı kadınları davet ederek, kadın saldırılarına karşı mesajlarını vereceklerini belirtti.  
Açıklamanın ardından yürüyüş, kadınların attıkları sloganlarla son buldu.