‘Beritan’a da mücadelemize de sahip çıkacağız’

  • 09:07 8 Nisan 2021
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - 21 kadınla birlikte 5 Nisan’da gözaltına alınan muhabirimiz Beritan Canözer’in eril zihniyete karşı mücadele verdiğini kaydeden meslektaşları, “Ne olursa olsun mücadelemize de Beritan’a da sahip çıkıyoruz” dedi.
 
Diyarbakır'da aralarında muhabirimiz Beritan Canözer’in bulunduğu 22 kadının 5 Nisan sabahı gözaltına alınmasına karşı tepkiler devam ediyor. Kadınların gözaltı süreçleri hala devam ederken, Beritan’ın meslektaşları, Beritan’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
‘Her operasyonda gazeteciler de alınıyor’
 
Türkiye’nin gazeteciler için bir cezaevi olduğunu söyleyen Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, sık sık yaşanan gözaltı ve tutuklamaların bunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Gazetecilerin gözaltına alınmadığı bir operasyonun olmadığını kaydeden Dicle, “Beritan Canözer özelinde Kürdistan’daki Kürt gazetecilere baktığımızda bunu görmek mümkündür. Her siyasi operasyonda gazeteciler, özellikle de kadın gazeteciler hedef alınıyor. Türkiye’de kadın mücadelesine dönük baskıların paralelinde oluştuğunu söyleyebiliriz” dedi.
 
‘Kadınlar aktifleştikçe kadın gazeteciler hedef alınıyor’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine değinen Dicle, “Kadınlar son birkaç yıldır sokakta aktifler. Sözleşme’nin feshedilmesiyle birlikte kadınlar daha da aktifleşti. İktidar bu kapsamda tüm muhalif kesimlere olduğu gibi kadınlara da bu yönlü baskılar var. Hatta kadın olunca bu baskıların iki kat arttığını söyleyebiliriz. Kadınların sesini duyurmaya çalışan kadın gazeteciler de ne yazık ki tam da bu kapsamda hedefe alınıyor. Beritan Canözer daha önce ‘heyecanlı’ olduğu gerekçesiyle tutuklanmış. Bir gazetecinin heyecanlı olması suçlama konusu olabiliyor. Sonrasında tahliye edilen Beritan tekrar gözaltına alınıp bırakılırken Pazartesi sabahı yine gözaltına alındı. Öyle bir tablo var ki gazeteciler mesleklerini yaptıkları için yargılanıyor. Tüm engellemelere ve baskılara rağmen özgür basın susmuyor ve gerçekleri yazmaya devam edecek ” sözlerini kullandı.
 
‘Gazetecilik suç değildir demeliyiz’
 
Dicle, gazeteciler ve gazeteci meslek örgütleri olarak baskılara karşı sözlerini yükselterek, gazeteciliğin suç olmadığını söyleyerek, gözaltına alınan, tutuklanan meslektaşlarının serbest bırakılacağına inandıklarını kaydetti. Dicle, “Ne kadar güçlü bir örgütlenme içerisinde olabilirsek bu saldırıları o kadar boşa çıkaracağız. Bunun son örneğini Van’da tutuklu dört arkadaşımızın tahliyesinde gördük” şeklinde konuştu.
 
‘Beritan’ın gazeteciliğine tanığız’
 
Artı TV Diyarbakır Temsilcisi Bahar Kılıçgedik de Beritan’ın gazeteciliğine tanıklığını vurguladı. Bahar, “Gazeteci arkadaşımızın tanığıyız. Kendisi gazeteci ve eril zihniyete ve kadınların gördüğü şiddete karşı mücadele veren bir arkadaşımız, meslektaşımız. Dolayısıyla bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Tabi soruşturmaya dair herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Beritan’ın daha önceki dosyalarına baktığımızda yaptığı haberler, kaynaklar ile yaptığı görüşmeler ve gazetecilik mesleği suç sayıldı. Gözaltına alınan kadınlara baktığımız zaman da özellikle kadınlar için mücadele veren kadınlar olduğunu görüyoruz. Gazeteci arkadaşımız Beritan Canözer’in gözaltına alınmasıyla bu mücadeleyi haberleştirmesi, toplumun haber alma hakkının engellenmesidir” ifadelerine yer verdi.
 
Bahar gözaltıların ardından ajansımızın internet sitesine erişim engelinin de getirildiğine işaret ederek, burada hem kadın mücadelesi verenlerin hem de bunu haberleştirenlerin, toplumu bilgi sahibi yapmasını isteyen gazetecilerin hedef alındığına değindi.
 
‘Kadınlara geri adım attırılmak isteniyor’
 
Son olarak konuşan ajansımız Haber Müdürü Safiye Alağaş da Beritan’ın yıllardır gazetecilik yaptığına herkesin tanık olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Beritan’ın gazeteci olduğunu sokaktaki çocuktan, polisten tutun da tüm Türkiye gazeteci olduğunu biliyor. Beritan yıllardır kadın ajansında çalışıyor ve kadınlar için mücadele veriyor. Ki Beritan daha önce de defalarca gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı yargılandı. Kadınlara yapılan operasyonda Beritan’ın alınmasına çok şaşırmadık aslında. Beritan olmasaydı başka bir gazeteci olacaktı, nitekim kendisi alındı. Bu da kadın mücadelesi yürüten kadınlara gözdağıdır. Kadınlar susturulmak isteniyor. Geri adım attırılmak isteniyor.
 
Kadın kimliğimizden asla vazgeçmiyoruz
 
Devlet, kadın gazetecilerin sesini kısmak istiyor. Nasıl yapacak? Böyle parça parça tutuklanıp cezaevine koyacak. Van’da serbest bırakılan arkadaşlarımızın ardından Beritan’ın alınması operasyonun bir parçasıdır. Baskılardan dolayı geri adım atmayacağız. Yıllardır hem kadın hem de kadın gazeteciler olarak mücadele ediyoruz ve kadın kimliğimizden asla taviz vermeyeceğiz. Bizi var eden mücadelemizdir. Ne olursa olsun mücadelemize de Beritan’a sahip çıkıyoruz.”