CFWIJ: Beritan Canözer derhal serbest bırakılsın

  • 14:13 7 Nisan 2021
  • Güncel
 
ANKARA - CFWIJ, gözaltında kötü muamele ve tehdide maruz kalan gazeteci Beritan Canözer’e ilişkin yaptığı açıklamada, “Meslektaşımız Beritan Canözer derhal serbest bırakılsın” dedi.
 
Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), 5 Nisan sabahı evine yapılan baskınla aralarında muhabirimiz Beritan Canözerin de olduğu 22 kadının emniyette polislerin tehdidiyle karşı karşıya kalmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. 
 
‘Kadınlar tehdit edildi’
 
Beritan ile beraber 22 kadının gözaltında polisler tarafından tehdit edildiğine dair dün akşam saatlerinde yayınladığımız habere dikkat çekilen açıklamada, “Gözaltına alınan kadınlardan birinin sağlık sorunu nedeniyle tutuldukları odanın kapısını açık bırakmak istedikleri halde kapalı tutularak polisin ‘Sıkıysa kapıyı vurun size insanlığı öğreteceğim’ dediği öğrenildi. Polisin 22 kişiyi gözaltında tuttuğu koridora ses ve görüntü kaydeden kameralar yerleştirildiği, polisin gözaltındakilere buradan yola çıkarak cezai işlem uygulanacağı da edinilen bilgiler arasında. Ayrıca hijyen, su ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlara dair de büyük sorunlar yaşanılan süreçte, kadınların polis tehdidinin ardından verilen yemekleri de kabul etmediği bildirildi” sözlerine yer verildi.
 
‘Gazetecilik suç değildir’  
 
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Gazetecilikte Kadın Koalisyonu olarak gözaltında tutulan gazeteci Canözer’in maruz kaldığı kötü muameleyi kınıyoruz. Polisi gazeteciye ve gözaltında bulunan diğer tüm kadınlara yönelik uyguladığı şiddete son vermeye çağırıyor, tüm temel ihtiyaçlarının derhal giderilmesini talep ediyoruz. Meslektaşımız Beritan Canözer derhal serbest bırakılsın. Gazetecilik suç değildir.”