6 Nisan 1882: Sosyalist feminist Rose Schneiderman doğdu

  • 10:04 6 Nisan 2021
  • Tarihte Bugün
New York Kadınlar Sendikaları Birliği'nin bir üyesi olarak, 1911'deki Triangle Shirtwaist Factory yangınını takiben güvensiz işyeri koşullarına dikkat çekti ve kadınlara hak veren 1917 New York eyaleti referandumunu geçmelerine yardım etti. Rose ayrıca Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin  kurucu üyesiydi ve Ulusal Kurtarma İdaresi'nin Başkanlık  Çalışma Danışma Kurulu'nda görev yaptı.
 
Yine 1912’de oy hakkı için yapılan bir mitingde tarihe mal olmuş cümlelerine imza atar: “Emekçi kadının istediği yalnızca var olma hakkı değil, ‘yaşama’ hakkıdır-zengin bir kadının nasıl yaşama hakkı varsa, güneş görme hakkı, müzik dinleme hakkı, sanattan keyif alma hakkı varsa aynı öyle. Sizin sahip olduğunuz hiçbir şey, en ‘mütevazı’ koşullardaki işçinin de hak ettiğinden fazlası değil. İşçinin ekmeği olmalı ama aynı zamanda gülleri de… Siz, ayrıcalıklara sahip kadınlar, mücadele edecek oy hakkını alabilmemize destek olun.”
 
1949’da tüm bu görevlerinden ayrılarak, ara sıra çeşitli radyo yayınları ve sendikalar için yaptığı konuşmalar haricinde çekilerek, anılarını yazmaya koyulur. Bunları 1967’de “All for One” (“Hepimiz Birimiz İçin”) adlı kitabında yayınlar. 90 yaşına kadar yaşayarak 11 Ağustos 1972’de hayata veda eder. 1961 senesinde, yangının 50. yılında, Triangle fabrikası üzerine anıt niteliğinde levha yerleştirildiğinde, orada bulunanlar arasındadır.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar:
 
2018: ABD'de 1966 yılında kaybolduğu sırada 38 yaşında olan Louise Pietrewicz'ın kemiklerine eski erkek arkadaşının Long Island'da bulunan evinin bodrum katında ulaşıldı. Louise'nin kemik kalıntıları, erkek kardeşi ve kaybolduğu sırada 11 yaşında olan kızından alınan DNA ile eşleştirildi. Kadının kayboluşundaki şüphenin ortadan kalkmasında günlük gazete The Suffolk Times'ın Ekim 2017 tarihinde yayımladığı yazı dizisi etkili oldu.