Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden ‘ortak mücadele’ çağrısı

  • 19:19 20 Ocak 2021
  • Güncel
İSTANBUL - Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin Suruç Katliamı’nın 66’ıncı ayında yaptığı açıklamada, “ortak mücadele” çağrısında bulunularak, “Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz” vurgusu yapıldı. 
 
Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 66’ncı ayı dolayısıyla Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde bir araya gelerek, bir kez daha adalet taleplerini haykırdı. “Suruç için adalet herkes için adalet” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, katliamda yaşamın yitiren 33 kişinin fotoğrafları taşındı. Açıklamada sık sık “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç için adalet, herkes için adalet” ve “Amed, Suruç, Ankara hesap sormaya" sloganları atıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.
 
Açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, adalet talebinin herkesin talebi olduğunu belirterek, adaleti hukuksuzluğu kendi elleri ile inşaa edenlerden istemediklerini vurguladı. 
 
Ardından Suruç Katliamı sırasında yaralanan Ümmühan Özdemir söz alarak, 66 ay önce yaşanan katliamı hatırlattı. O günden bu yana Suruç Katliamı’nın faillerinin cezalandırılmadığını belirten Ümmühan, karşılanmasını istediği talepleri şöyle sıraladı: 
 
“* Katliamın yaşandığı yeri gören kamera kayıtları dava dosyamıza tam olarak konulmuş değil. Katliam davasında en önemli delillerden bir tanesi olan görüntülerin tamamının dosyaya konulmasını istiyoruz.
 
* Olay yerinin fotoğraflarını çekerken yakalanıp polise teslim edilen Abdullah Ömer Arslan hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Ailelerimiz ve avukatlarımız Abdullah Ömer Arslan hakkında defalarca suç duyurusunda bulunmasına rağmen şüpheli olarak bir kez dahi ifadesi alınmadı. Biz bu kişinin yargılanarak katliamda parmağı olup olmadığının anlaşılmasını istiyoruz.
 
* Hakkında kırmızı bültenle arama kararı olan İlhami Bali hakkında arama kararı olduğu dönemde Ankara’da 5 yıldızlı bir otelde MİT görevlileriyle görüştüğü iddia edilmişti. İlhami Bali Suruç katliamının planlayıcısı olduğu gerekçesiyle dosyada yakalama kararı bulunmasına rağmen yakalanmasına dönük hiçbir işlem yapılmamakta.
 
* Suruç katliamı davası Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsünde görülüyor. Duruşmaların kamuoyu tarafından daha rahat takip edilmesi için duruşma salonunun daha merkezi bir duruşma salonuna taşınmasını istiyoruz.
 
‘Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz’
 
Katliama ilişkin açılan davanın bir sonraki duruşmasının 9 Şubat’ta Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan cezaevi kampüsünde görüleceğini belirten Ümmühan, herkesi 17'nci duruşmayı takip etmeye çağırdı. Ümmühan, yalnızca Suruç Katliamı’nın değil, yaşanan bütün katliamların hesabını soracaklarını ifade ederek, "Özellikle eli kanlı IŞİD çeteleri eliyle gerçekleşen katliamların aynı merkezden planlanıp hayata geçirildiğini biliyor ve her fırsatta bunu dile getiriyoruz. Suçlular ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor ancak katliamda yaralananlar ve adalet mücadelesi yürütenler gözaltına alınıp tutuklanıyor. Suruç anmalarına katılmak iddianamelerde suç olarak tanımlanıyor. Tüm engellemelere rağmen adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz” diyerek katliamın hesabının sorulması için birlikte mücadele çağrısında bulundu.