Feleknas Uca: Gözaltılara karşı kadınlar mücadeleyi büyütüyor

  • 16:47 21 Kasım 2020
  • Güncel
BATMAN - Batman’da gerçekleşen halk toplantısında konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, dün sabah yapılan baskınlara dikkat çekerek mücadeleden geri adım atmayacaklarının altını çizdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, Petrol-İş Sendikası Konferans Salonu’nda halk toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Dış İlişkiler Komisyonu ve Batman Milletvekili Eşsözcüsü Feleknas Uca, Batman Milletvekilli Mehmet Şükrü Tiryaki, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, HDP’li yöneticiler ve çok sayıda yurttaş katıldı. Salona, “Tecridi kıracağız, faşizmi yıkacağız”, “Em xwe diparêzin”, “Genç başladık genç başaracağız” yazılı pankartlar asıldı.
 
Halk toplantısında konuşan Feleknas Uca, Şengal, Maxmur ve Rojava üzerinde devam eden saldırılara dikkat çekerek, iktidarın DAİŞ’in Şengal’de yapamadığını yapmaya çalıştığını ve orada oluşan iradeyi tanımadığını vurguladı. Feleknas, “Topyekûn bir saldırı hali geliştirmiş durumda. Maxmur’da çok uzun bir süre devam eden bir ambargo var. Bu durum kabul edilemez” dedi.
 
‘Kadınlar mücadeleyi büyütüyor’
 
Diyarbakır’da siyasi partiler öncülüğünde ulusal birlik için büyük bir kitlenin bir araya geldiğini söyleyen Feleknas, buna cevap olarak iktidarın dün sabah 102 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardığını dile getirdi. Feleknas, “Sesinizi çıkarmazsanız, partinize sahip çıkmazsanız, değerlerinizi unutursanız size karışmayız mesajı verilmek isteniyor. Mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin sonlanması için de mücadelemiz sürecek. Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü sağlama zamanı geldi” diye belirtti. Feleknas, 25 Kasım’a da değinerek, “Kadın mücadelesi her alanda kendini gösteriyor. Bunun için kadınlar sürekli devletin hedefindeler. Süreklileşen gözaltılara karşın kadınlar mücadeleyi büyütüyor” sözlerine yer verdi.