Gercüş’teki tecavüz haberine yayın yasağı

  • 10:16 21 Kasım 2020
  • Güncel

Safiye Alağaş

BATMAN - Gercüş’te 15 yaşındaki çocuğa tecavüz soruşturmasına dönük kısıtlılık kararı ve yayın yasağı getirildi. Öte yandan tecavüzü kabul eden M.A.’nın ifadesinde çocuğa dönük çok sayıda kişinin istismarda bulunduğunu iddia ettiği öğrenildi.
 
Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı bir köyde geçtiğimiz günlerde 15 yaşında bir çocuğun, karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede gebe olduğu ve tecavüze uğradığı açığa çıktı. Ardından çocuk, Batman Emniyeti Çocuk Şube Müdürlüğü’ne giderek kendisine tecavüz eden aynı köyden M.A. ve V.A hakkında şikayette bulundu. Çocuk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınırken, çocuğun gebeliği sonlandırmak ve ailesinin yanına dönmek istediği öğrenildi.
 
Çocuk tecavüzü doğruladı
 
Çocuk Şube Müdürlüğü ve savcılıkta olmak üzere toplam 3 kez pedagog eşliğinde ifadesi alınan çocuk farklı beyanlarda bulunurken, iki kişinin ismini vererek tecavüzü doğruladığı öğrenildi.
 
Olayla ilgili Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında M.A. ve V.A. isimli iki kişi gözaltına alındı. M.A. alınan ifadesinde istismarda bulunduğunu kabul ederek birden fazla kişinin de çocuğa istismarda bulunduğunu iddia etti. V.A.’nın ifadesine  ulaşılamazken, çocuğun ailesi ifade vererek tutuklu sanık M.A.'dan şikayetçi oldu.Askerde bulunan tecavüz şüphelisi K.Ç.'nin ise ifadesinde tecavüzü kabul etmediği bligisine ulaşıldı.
 
Dosyaya kısıtlılık kararı ve yayın yasağı 
 
Ajansımızın yapmış olduğu haberin ardından soruşturmayı yürüten Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Gercüş ilçesinin adli yönden Midyat'a bağlı olması nedeniyle dosyayı iki gün önce Gercüş Savcılığı'na gönderdiği öğrenildi. Gercüş Savcılığı'nın ise dosyaya kısıtlama kararı ve yayın yasağı getirdiği bilgisi edinildi.
 
Yapmış olduğumuz görüşmelerde çocuğun isimlerini vermiş olduğu M.A. ve V.A.’nın yanı sıra çocuğun çok sayıda kişi tarafından tecavüze maruz bırakıldığı da başka kişiler tarafından desteklenen iddialar arasında.
 
Olaya ilişkin yanıtlanmayı bekleyen sorular
 
Olaya ilişkin çok sayıda soru cevaplanmayı beklerken, en çok üzerinde durulması gereken husus ise M.A.’nın ifadesine rağmen soruşturmanın neden genişletilmediği. Ayrıca çocuğun, gebeliğinin 7 aylık süreci boyunca çevresinden kimse tarafından nasıl fark edilmediği ve çocuğun, Çocuk Şube’ye kim tarafından getirildiği yine cevaplanması gereken sorulardan.   
 
Avukatlar dosyanın takipçisi olacak
 
Öte yandan dosya hakkında bilgi almak için görüştüğümüz çocuğun avukatı Alaattin Şimşek, soruşturmanın selameti açısından dosya hakkında bilgi paylaşamayacağını belirterek olayın gerçek faillerinin açığa çıkması için ve soruşturmanın geniş çaplı yürütülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
 
Batman Baro Başkanı Abdulhamit Çakar ise dosya ile ilgilendiklerini ancak bilgi paylaşamayacaklarını dile getirerek, dosyanın takipçisi olacaklarının altını çizdi. Abdulhamit Çakar savcılığın dosya üzerinde geniş kapsamlı araştırma yapması gerektiğini de dile getirdi.