Yeşil Sol Parti'den tecride karşı 'topyekun mücadele' kararı

  • 13:10 26 Eylül 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - Yeşil Sol Parti'nin MYK toplantısında, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük mutlak tecridin kırılması için "topyekun mücadele" kararı alındığı öğrenildi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) dün toplandı. Toplantıda, partinin yeni ismi için Kongre Hazırlık Komisyonu’na Demokratik Halklar Partisi (DHP) ve Özgür Yaşam Partisi (Özgür Parti) isimlerinin öneri olarak sunulacağı kararlaştırıldı. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın (MA) haberine göre, toplantıda ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1999 tarihinde Suriye’den çıkarılmasıyla startı verilen ve 25’inci yılını geride bırakan uluslararası komplonun yıl dönümünde tecride karşı topyekun mücadele kararı alındığı belirtildi. MYK’de, 31 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan'a dönük tecridin, Kürt sorununda çözümsüzlük, savaş konsepti ve çoklu krizlerin derinleşmesine neden olduğu tespitinde ortaklaşıldı. 
 
Söz konusu gündemle bağlantılı partinin eş sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile tüm milletvekillerinin katılımıyla Meclis’in açıldığı 1 Ekim’de açıklama yapılmasına karar verildi. 
 
Kongrenin gündemi tecrit olacak 
 
Yeşil Sol Parti’nin kongre gündeminin, “Çözüm bekleyen değil, kesin çözüm için mücadele eden” vurgusuyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması, Kürt sorununda demokratik çözüm, yeni anayasa ve yerel seçimler olacak. Parti, kongre sonrası yerel seçimler için çalışmalara başlayacak. 
 
Güney Kurdistan'a ziyaret
 
Öte yandan partiden bir heyetin, kongre öncesi Güney Kurdistan'a gideceği, buradaki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini kongreye davet edeceği aktarıldı. 
 
Kongre sloganı 'Özgürlük İçin Yeniden/Ji bo Azadiyê'
 
Yeşil Sol Parti, ayrıca 15 Ekim Pazar günü Ankara’da bulunan Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda kongresini gerçekleştirecek. On binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek kongrenin hazırlıkları sürerken, partinin dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, kongre sloganı “Özgürlük İçin Yeniden/Ji bo Azadiyê” olarak kararlaştırıldı.
 
Slogandaki "yeniden" vurgusunun, seçimlerin ardından yapılan toplantılarda tabandan gelen eleştirilere karşılık yeniden yapılanma ve dönüşüm iradesi kapsamında belirlendiği öğrenildi.