Ebru Günay: Yeni dönemde Türkiye siyasetini değiştireceğiz

  • 11:32 1 Haziran 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP Sözcüsü Ebru Günay, yeni yapılanma sürecine ve netleşen takvime göre yarın MYK’nın toplanacağını, 4-5-6 Haziran’da Kadın Meclisi ve Parti Meclisi’nin bir araya geleceğini belirterek, bu toplantılar ile kongre sürecinin de şekilleneceğini ifade etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin yeni yapılanma sürecine dair netleşen takvimi,  genel merkez binasında yaptığı basın toplantısıyla duyurdu. 
 
Önümüzdeki sürecin yöntemleri tartışıldı
 
Hem ülke siyaseti hem de parti çalışmaları açısından bir dönemi daha geride bıraktıklarını söyleyen Ebru, seçimlerden sonra değerlendirme sürecine girdiklerini belirtti. Önce HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eş Sözcüleri ve Eş Genel Başkanlarının ortak istişare toplantısı yaptığını kaydeden Ebru, ardından ise HDP bileşenleri, eşbaşkan ve eşsözcülerin toplantılarını gerçekleştirdiklerini paylaştı. Ebru, bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme  sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunulduğunu aktardı. 
 
PM ve Kadın Meclisi toplantıları yapılacak 
 
Meclis grupları ile kapalı grup toplantısı yaptıklarını dile getiren Ebru, 2 Haziran’da Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) toplanacağını, ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi ve Parti Meclisi ile Eşbaşkanların toplantılarının yapılacağını dile getirdi. Ebru,  “Genel merkez toplantıları tamamlandıktan sonra halkımızla, il ve ilçe örgütlerimizle birlikte toplantılar yapılacak ve süreç bütün yönleriyle tartışılacak. Tüm bu hazırlıkların 2 temel amacı vardır: Birincisi, seçim dönemi ve öncesinde yaşanmış olan eksiklik ve yetersizlikleri gidermek; bir eleştiri/özeleştiri mekanizmasını işleterek yanlışlarımızdan ve hatalarımızdan ders çıkarmak. İkincisi, hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerinin yerine getirmek için kendimizi hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından yenilemek, yani muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmak” diye belirtti. 
 
Büyük kongre süreci şekillenecek
 
Büyük konferans ve kongre süreçlerine dönük takvimlerinin de yeniden işlemeye başlayacağına dikkat çeken Ebru şu sözleri kullandı: “Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle büyük konferans ve kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz; halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte büyük konferans ve kongre yolumuzu döşeyeceğiz. Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacağız. Yolumuz bellidir: Siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak, tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle büyük kongreye yürümek. Bizler örgütlü bir muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız. Barış, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelemizi bir adım dahi geri atmadan daha ileriye taşıyacağız. 
 
 Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapalım
 
Siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halklarımızla değerlendirmeler yapacağız. Tüm kararlaşmalarımızı buradan çıkartacağız. Eleştiri de özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu yüzden bireysel kararlara ve bireysel inisiyatiflerle bu dönem karşılanamaz, var olan yetersizlikler aşılamaz. Tüm partili arkadaşlara çağrımız şudur; Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapmak. Sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak, yüksek bir moralle büyük kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Yeni sürecin öznesi olmak isteyen tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri-özeleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz.
 
Yeni dönemde Türkiye siyasetini değiştireceğiz
 
Bizler için yeni dönem başladı. Örgütlü bir muhasebe sürecini büyük konferans ve kongre ile tamamlayacağız. HDP halkın partisidir. Partimizi halkımız var etmiştir. Onun mücadelesiyle bugünlere gelmiştir. Partimiz bundan sonraki hedeflerine de halkımızın gösterdiği istikamette devam edecektir. İl il, ilçe ilçe, köy köy hep birlikte bu süreci tamamlayacağız. Çok daha güçlü ve çok daha kararlı bir şekilde bu süreçten çıkacağımıza inanıyoruz. Partimiz, değişimin iradesinin öncüsüdür. Yeni dönemde de hem bu öncülük rolümüzü sürdüreceğiz, hem de halkımızın beklediği Türkiye siyasetini değiştireceğiz.”