HDP’li kadınlar Norveç ve Danimarka heyetiyle görüştü

  • 07:58 5 Temmuz 2022
  • Siyaset
ANKARA - HPD’den oluşan bir heyet, Norveç ve Danimarka’dan gelen konuklarla HDP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Parti Meclisi (PM) Latife Demirci Kahya, Yeşil ve Sol Parti üyesi Tülay Koçak ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Gurbet Aydoğan’dan oluşan heyet, Norveç Yeşil Parti Yönetim Kurulu üyesi Bente Klagen Hjelm ve SolKurd üyesi Jila Hassanpour ile HDP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.
 
‘Kışkırtılmış erkeklikle yüz yüzeyiz’
 
Bütün dünya kadınlarının mücadelede ortaklaşmasının öneminin konuşulduğu toplantıda kadın kazanımlarına saldırıdan bahseden Ayşe Acar Başaran, “Erdoğan kadınları korumasız bırakmaya çalışıyor. Faşist bir rejim inşa ediyor ve bunun önündeki en büyük engellerden biri kadınlar. Çünkü kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının açıklanmasından sonra pandemi sürecine rağmen sokağa çıktılar. Bir taraftan devlet saldırısıyla, bir taraftan toplumdaki kışkırtılmış erkeklikle yüz yüzeyiz ama asla geri atmıyoruz” diye belirtti.
 
‘İki günde bir kadın katlediliyor’
 
Norveç Yeşil Parti Yönetim Kurulu üyesi Bente Klagen Hjelm ise, “Bu ülkede iki günde bir kadın katlediliyor. Bunu duymak bile zor. İstanbul Sözleşmesi gibi önemli bir kazanım bu ülkede imzalandı ve bu ülke geri çekiliyor. Bunu anlamıyoruz” dedi. 
 
Heyetimiz ardından Norveç Sosyalist Sol Parti üyesi Oda Sofie Heien Larsen’in de içinde bulunduğu Anne Hegelund, Maria Temponeras, Halil Kara ve Hacı İnanç’tan oluşan Danimarka heyetiyle buluştu.
 
Tecride dikkat çekildi
 
Toplantıda İmralı tecridinin bütün topluma yayılması konuşulurken, bu durumun kadınların yaşamına müdahaleyi de ciddi biçimde etkilediği dile getirildi. 
 
‘Saldırıların hedefinde HDP, özgür basın ve özellikle kadın mücadelesi var’
 
Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna ve cezaevinde kalamayacağına dair raporlara rağmen ATK’nin siyasi kararıyla cezaevinde tutulmasını aktaran Ayşe, “Yüzlerce, hatta binlerce arkadaşımız cezaevlerinde rehin tutuluyor. Cezaevlerinde de insanlık dışı muamelelerle yüz yüze kalıyorlar. Garibe Gezer arkadaşımızda olduğu gibi cezaevinde tecavüze varan işkenceler var. Pek çok siyasi tutsak ceza süreleri dolduğu halde infaz yasasındaki düzenlemelerden dolayı cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. Dışarıda da saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Saldırıların hedefinde HDP, özgür basın ve özellikle kadın mücadelesi var” dedi. 
 
Danimarka heyeti gelişmeleri takip ettiklerini, Türkiye’nin gidişatının endişe verici olduğunu dile getirdi. 
 
Heyetler HDP ile temaslarının devam edeceğini, kadın mücadelesinde daha fazla ortaklaşmanın sağlanması için çalışacaklarını belirtti.