HDP: Türkiye Êzidîlerden ne istiyor?

  • 11:29 8 Aralık 2021
  • Siyaset
ANKARA - HDP Dış ilişkiler Eşsözcüleri, Türkiye’ye ait SİHA ile Şengal’de düzenlenen hava saldırısında Şengal Özerk Yönetimi Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Merwan Bedel'in katledilmesini kınadı. Eşsözcüler, “Türkiye hükümeti Êzidî halkından ne istiyor?” diye sordu. 
 
Şengal’in Xanesor bölgesine Türkiye’ye ait Silahlı Hava Aracı (SİHA) ile dün düzenlenen saldırıda, Şengal Özerk Yönetim Eşbaşkanı Merwan Bedel hedef alınarak katledildi. Saldırının ardından tepkiler gelmeye devam ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy da yazılı açıklama ile saldırıyı kınadı. 
 
‘Sivil insanları katletmeyi nasıl izah edebilirsiniz?’
 
Açıklamada, saldırıyla beraber gerçekleşen katliamın bir savaş suçu olarak gösterildiği ifade edildi. Katliam ile DAİŞ’in tamamlayamadığı soykırımın devamı anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, “Êzidîlere yönelik bu tür saldırılar uluslararası hukukun ihlalidir, gayrı-insanı ve gayrı-ahlakidir. Daha önce de Şengal’de bulunan bir hastane hava saldırısıyla hedef alınmış ve sekiz kişi hayatını kaybetmişti. Şengal’deki Êzidî Kürtler bugüne kadar Türkiye dahil hiç kimseye karşı herhangi bir tehdit oluşturmadığı gibi tarihlerinde 74 kez soykırım girişimine maruz kalmıştır. Son soykırım saldırısı IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir. Belli ki IŞİD’in yarıda bıraktığı işi tamamlamaya heves edenler var. Açıkça soruyoruz: Türkiye hükümeti Şengal’deki Êzidî halkından ne istiyor? Sivil insanları küçük çocukları ile bombalayıp katletmeyi nasıl izah edebilirsiniz?” diye soruldu.
 
Êzidî halkı ile dayanışma çağrısı
 
DAİŞ ile mücadele için kurulan uluslararası koalisyon dahil uluslararası toplumun, bu saldırıları tüm boyutları ile araştırılması istenilen açıklamada, “Bu tür saldırıların tekrar yaşanmaması için Irak hükümetini gerekli önlemleri almaya çağırıyor, kendisine insanım diyen herkesi onurlu bir ölüm kalım mücadelesi veren Şengal’deki Êzidî halkı ile dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz” denildi.