Engelli kadınların sağlık sorunları Meclis’e taşındı

  • 11:51 19 Ocak 2021
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Nuran İmir,  engelli kadınların sağlık sorununa ilişkin Sağlık Bakanına “Engelli kadınların temel ihtiyaçlarına ve sağlık hizmetlerine güvenli ve kolay ulaşabilecekleri bir sistemi hayata geçirmeyi planlıyor musunuz” diye sordu.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, pandemi sürecinde engelli kadınların yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Türkiye’de, uluslararası sözleşmelerde ve 5378 sayılı Engelli Hakları Kanunu’nda yer alan hakların fiilen hayata geçirilmediği, engelli kadınlara yönelik hak ihlalleri, şiddet ve ayrımcılığın sürdüğü, erişilebilirlik, istihdam, eğitim gibi alanlarda sorunların pandemiyle derinleştiğinin altını çizen Nuran, engelli kadınların pandemi süreci ile birlikte toplum içerisinde en çok sorun ile karşılaşan kesimler arasında yer aldığını vurguladı.
 
‘Muayene olamıyorlar’
 
Engelli kadınların maruz kaldığı en büyük sorunlardan birinin sağlık olduğunu kaydeden Nuran, “Kendi imkanları ile hastaneye gidemedikleri bir yana hastanelerde engellilere uygun koşullar yok denecek kadar az, örneğin hastanelerde alçalıp yükselen muayene masalarının olmaması engelli kadınların başkalarına ihtiyaç duymadan muayene olmalarına engel olmaktadır. Benzer şekilde, görme engelli kadınlar için broşürler veya bilgilendirme formları erişilebilir formatlarda büyük punto ya da dijital şekillerde sunulmuyor” dedi.
 
'Gerekli çalışmalar yapılmalı’
 
Engelli kadınların sağlık haklarından faydalanmak isterken karşılaştıkları sorunları belirten Nuran şunları belirtti: “Hastanelerde işaret dili bilen doktorların ya da işaret dili tercümanlarının olmaması işitme engelli kadınların mahremiyetinin önündeki en büyük engellerden biridir. Özellikle görme engelli kadınların temel ihtiyaçlarına ulaşmalarında güvenilir bir sistem olmadığından, yaşamaları cinsel istismara, tacize ve tecavüze daha açık bir hal almaktadır. Kendilerini koruyacak mekanizmalara daha kolay engel olunmaktadır. Pandemi ile birlikte daha da elzem bir hale gelen engelli kadınların temel ihtiyaçları ve sağlık hizmetlerine daha hızlı ve kolay erişebilecekleri bir mekanizmanın oluşturulması ve sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanının oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.”
 
Nuran’ın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şu şekilde:
 
“*Engelli kadınların temel ihtiyaçlarına ve sağlık hizmetlerine güvenli ve kolay ulaşabilecekleri bir sistemi hayata geçirmeyi planlıyor musunuz?
 
*Pandemi sürecinde engelli kadınlara ilişkin nasıl bir çalışmanız oldu? Pandemi süreci içerisinde kaç engelli kadının sağlık hizmetlerine ulaşımı sağlandı?
 
*Özellikle engelli kadınların cinsel istismara, taciz ve tecavüz benzeri saldırılara karşı bir önlem alınıyor mu? Pandemi süreci içerisinde kaç engelli kadın cinsel istismar ile karşı karşıya kalmıştır?
 
*Engelli kadınların sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabilmeleri için hastanelerde gerekli donanım ve uzman çalışanlar tedarik etmeyi planlıyor musunuz?
 
*Pandemi süreci içerisinde engelli kadınların sağlık hizmetlerine erişebilirlik oranı nedir?
 
*Hastanelerde engelli kadınların yalnız başlarına tedavi olabilmeleri için gerekli donanım ve uzman bir ekip kurmayı planlıyor musunuz?”