İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor

  • 23:20 5 Aralık 2022
  • Kültür Sanat
 
İZMİR - TİHV, 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 10 – 17 Aralık 2022 tarihleri arasında “Ayrımcılık yasağı” temasıyla İzmir, Wan, ve Amed’in yanı sıra online olarak sinemaseverlerle buluşturacak.
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl “Ayrımcılık yasağı” temasıyla sinemaseverlerle buluşturacak. Filmler çevrimiçi olarak tihvbelgeselfilm.org adresinde gerçekleşecek gösterimlerin yanı sıra İzmir, Amed ve Wan’da filmler salonlarda izleyicileriyle buluşacak. İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortak gerçekleştirilen TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yılki programında Türkiye’den 5, Türkiye dışından 15 olmak üzere, toplam 20 belgesel film yer alacak.
 
Fiziki gösterimler İzmir, Wan ve Amed’de
 
Çevrimiçi gösterimler İnsan Hakları Haftası boyunca 10 – 17 Aralık  tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fiziki gösterimler ise 8 – 11 Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir’de, Fransız Kültür Merkezi salonunda izleyicilerle buluşacak. Filmlerin bir bölümü 17 – 18 Aralık  tarihlerinde Wan Barosu salonunda, 16 – 18 Aralık tarihlerinde ise Amed Mordem Sanat Merkezi salonunda fiziki olarak izlenebilecek.
 
Filmler 10 Aralık tarihinde saat 00.01 itibarıyla  tihvbelgeselfilm.org adresinde gösterime açılacak, yedi gün sonra, 17 Aralık  tarihinde saat 24.00 itibarıyla gösterime kapanacak.
 
Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği, programda yer alan ülke dışında üretilmiş filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açılacak ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacak. Kontenjanlar dolunca filmler gösterime kapanacak. Ülke içinde üretilmiş filmler için ise herhangi bir kontenjan sınırı bulunmuyor. Gösterimlerden herhangi bir ücret talep edilmiyor.
 
13.İnsan Hakları Belgesel Film Günleri “ayrımcılık yasağı” temalı afiş yarışmasında birinci seçilen Kenan Yiğit’e ait eser belirlenmişti. Yarışma katılımcısı en beğenilen 27 eser 10 – 17 Aralık tarihlerinde  https://tihvbelgeselfilm.org  adresinde çevrimiçi olarak sergilenecek.
 
Program ve filmler hakkında ayrıntılı bilgiye ise https://tihvbelgeselfilm.org  sitesinden erişilebiliyor.