Hêza belgeseline 5’inci ödül Brezilya’dan

  • 17:35 3 Temmuz 2022
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Yapımını Rojava Film Komünü’nün üstlendiği ve yönetmenliğini Derya Deniz’in yaptığı “Hêza” belgeseli Brezilya Uluslararası Film Festivali'nde “En iyi belgesel film” ödülüne layık görüldü.
 
Brezilya Uluslararası Film Festivali’nin 6’ncısı düzenlendi. 28 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivale dünyanın birçok yerinden 176 film ve belgesel katıldı. Aralarında yönetmenliğini Derya Deniz’in, yapımını Rojava Film Komünü, Derya Deniz ve Afat Baz’ın yaptığı Hêza ile yönetmenliğini By Dirk Anton Besteman ve Davied Eliasar’ın yaptığı “Project S” belgeselleri “En iyi belgesel film” ödülüne layık görüldü.
 
Hêza daha önce de İsveç Boden Uluslararası Film Festivali’nde “En iyi belgesel”, Güney Asya’daki Bhutan’da gerçekleşen Druk International Film Festival’inde “üstün başarı ödülü”, Romanya’da düzenlenen Film in Focus Film Festivali’nde “En iyi belgesel”, Amerika’da düzenlenen Bağımsız Kadın Filmleri Festivali’nde “En iyi belgesel” ödüllerini almıştı. Hêza belgeseli Brezilya Uluslararası Film Festivali'nden de aldığı “En iyi belgesel” ödülü ile şimdiye kadar toplam 5 kez ödüle layık görüldü.
 
Öte yandan Hêza Temmuz ve Ağustos aylarında İtalya, Portekiz, İngiltere ve Almanya’da gerçekleşecek uluslararası film festivallerinde de gösterrilecek.