Zarok Ma Kürt Dil Bayramı'nı kutladı

  • 19:25 15 Mayıs 2022
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR - Zarok Ma, düzenlediği bir etkinlikle çocuklarla 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı kutladı. 
 
Ma Music Akademisi’ne bağlı Zarok Ma, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kapsamında kendi bahçelerinde çocuklar için bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe çocuklar ve aileleri yoğun ilgi gösterdi.  
 
Etkinlik öncesi konuşan Ma Music Akademisi Koordinatörü Şêrko Kanîwar, “Önceden divanlar vardı. Şimdi akılı telefonlar yüzünden kültürümüzü de unuttuk. Bugün size bir konser vermeyeceğiz. Bugün birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Kadim dilimiz her zaman yaşayacak. Hava kapalı görünüyor ama bugün taş da yağsa Kürtçe şarkılar söyleyeceğiz. Dilimiz her zaman yaşayacak” dedi. 
 
Konuşma sonrasında çocuklarla beraber Kürtçe şarkılar söylendi. Etkinlikte çocuklar ve aileleri eğlenceli zaman geçirdi. Daha sonra çocuklar tek tek sahne aldı ve her biri ayrı Kürtçe şarkılar seslendirdiüı0. Ayrıca etkinlikte dengbêj parçaları da söylendi. Yağmura rağmen etkinlik halaylar eşliğinde devam etti.
 
Etkinliğin sonunda tekrar söz alan Şêrko, “Kim demiş Kürt dili ve Kürtçe şarkılar yok olacak diye. Bugün burada olduğu gibi gelecek nesiller de bu dil ve bu şarkılarla büyüyecek” dedi. 
 
Etkinlik, halaylarla son buldu.