'Dönüşü Olmayan Mekandan Yola Çıkanların Öyküsü’ sergisi açıldı

  • 17:35 6 Aralık 2021
  • Kültür Sanat
İSTANBUL- GÖÇİZDER öncülüğünde  'Dönüşü Olmayan Mekandan Yola Çıkanların Öyküsü’ projesi kapsamında 2 gün sürecek fotoğraf sergisi ve “Demas” belgesel gösterim projesi başladı.   
 
Mezopotamya Göç İzleme Araştırma Derneği (GÖÇİZDER) ve İstanbul Göç İzleme Derneği, Güneydoğu Anadolu Projeleri (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında Ilısu Barajı ile sular altında kalan Hasankeyf’te ve 199 yerleşim yerinde yaratılan talan ve yıkımı gözler önüne sermek için “Dönüşü Olmayan Mekandan Yola Çıkanların Öyküsü” adlı fotoğraf sergisi ve belgesel projesi hazırladı. Proje Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gösterime başladı.
 
Yıkım kronolojik bir şekilde anlatılıyor  
 
Projenin ilk ayağı  Diyarbakır’da atılmıştı. İkinci ayağı ise Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde organize edildi. Sergide 40 fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflarda Hasankeyf ve sular altında kalan yerleşim yerlerinin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Fotoğraflar kronolojik bir şekilde yaşanan tahribatı anlatıyor. İlk fotoğrafta Hasankeyf'in güzellikleri ve tarihi dokusu yer alırken ardından yıkım sürecini anlatan fotoğraflara geçiliyor. Daha sonra Hasankeyf'in sular altında kalmasını protesto eden ve mücadeleyi anlatan fotoğraflara sıra geliyor. Son olarak  “Rant” isminin verildiği fotoğrafta ise Hasankeyf'in tamamen sular altında olduğu ve bir limanın inşa edildiğini görülüyor.
 
Sergiye çağrı
 
GÖÇİZDER Eşbaşkanı Kamile Kandal projenin, Ilısu Barajı altında kalan köylerden göç eden insanların yaşadıkları hak ihlalleri üzerinde yapılan röportajlar, resim çekimleri ve belgesel çekimlerini içerdiğini söyledi. Kamile, “İlk ayağını Diyarbakır’da attık. İkinci ayağı İstanbul’da oluyor, üçüncü ayağı boşaltılan köylerden insanlarımızın olduğu yerde yani Batman'da olacak. Göç ve göçün yarattığı psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve hukuki tahribat ve sorunlara dikkat çekme amaçlı bir proje” dedi.
 
Kamile, serginin 2 gün süreceğini kaydederken, herkesi projenin 2’nci gününde saat 19.30’da gerçekleşecek belgesel gösterimine de davet etti.