Müslüme Yağal’ın şüpheli ölümüne ilişkin görülen duruşma ertelendi

  • 23:34 21 Eylül 2023
  • Hukuk
MERSİN - Mersin'de Müslüme Yağal'ın ölümüne ilişkin devam eden duruşmada mahkeme heyeti, savcının esasa dair mütalaasını sunması için duruşmayı erteledi.
 
Mersin'in Gülnar ilçesinde 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın ölümüne ilişkin haklarında dava açılan biri tutuklu 4 kişinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Silifke 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Kayıp olarak aranan Müslüme Yağal'ın 19 Kasım 2021'de yaşamını yitirmiş olarak bulunmasına ilişkin tutuklanan büyükbabası H.Y., tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar anne S.Y., büyükanne A.Y. ve suça sürüklenen abisi O.Y.'nin katılmadığı duruşma salonunda, taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, dava dosyasının, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesini kararlaştırdı. Faillerin mevcut halinin devamına hükmeden heyet, duruşmayı 3 Ekim'e erteledi.
 
Ne olmuştu?
 
Mersin'in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi kırsalında 10 Kasım 2021'de çadır kurdukları sırada 3 yaşındaki kızları Müslüme'nin kaybolduğunu belirten ailesi durumu ekiplere bildirdi. Ekipler, 19 Kasım 2021'de ilçedeki kırsal alanda kayıp çocuğu yaşamını yitirmiş halde bulmuştu. Soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, çocuğun tutuklanan büyükbabası H.Y. hakkında "kasten öldürme", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" ve "cinsel amaçla cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından, tutuksuz sanıklar büyükanne A.Y., anne S.Y. ve abi O.Y. hakkında ise "suçluyu kayırma" suçundan hapis cezası istenmişti. H.Y. hakkında, gelini S. Y.'a karşı "nitelikli cinsel saldırı"da bulunduğu, bu saldırı sonucunda gelininden doğduğu belirlenen A. Y.'a karşı da "çocuğun cinsel istismarı" suçunu işlediği iddiasıyla hazırlanan ek iddianame dava dosyasıyla birleştirilmişti. İddianamede, Müslüme Yağal'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu ve olay raporlarında, çocuğun kesin ölüm nedeninin henüz belirlenemediği bilgisine yer verilmiş, davanın ikinci duruşmasında da Adli Tıp Kurumu’ndan tekrar rapor alınması kararlaştırılmıştı. Dördüncü duruşmada, davanın bir önceki duruşmasında evli olduğu erkeğin babası H. Y. tarafından "cinsel saldırı"ya uğradığını öne süren anne S. Y.'ın "İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek "ruh ve beden sağlığı"na ilişkin rapor alınmasına karar verilmişti.