Seçim öncesi tutuklanan kadınlar tahliye edildi

  • 19:02 8 Haziran 2023
  • Hukuk
 
 
İZMİR - 24 Mart’ta gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan kadınlar adli kontrol şartıyla tahliye edildi.
 
İzmir’de 24 Mart tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi İdil Uğurlu, Barış Annesi Behiye Yalçın, Selma Demir, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Hayat İzgi ve Newroz Çelik hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma salonun küçük olması nedeniyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. Duruşmada kadınlar, avukatları hazır bulunurken, HDP İl Yönetimi üyeleri, kadınların aileleri ve çok sayıda yurttaş duruşmayı takip etti. 
 
‘Başka parti üyelerinin başına gelmiyor’
 
Duruşma kimlik tespiti ile başladı. İlk olarak ifade veren İdil Uğurlu gizli tanık ve açık tanık Buse Aslan’ın örgüt üyesi olduğu iddialarını reddederek, fiziki ve telefon takipleriyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini belirtti. HDP MYK üyesi ve Merkezi Kadın Meclisi üyesi olarak birçok sivil toplum kuruluşunda açık ve legal şekilde çalıştığını dile getiren İdil, seçim döneminde tutuklanmanın farklı parti mensuplarının başına gelmediğini kaydetti. Dijital medya paylaşımlarının suç unsuru olmadığını söyleyen İdil, basın açıklaması, yürüyüş ve basın toplantılarının barışçıl ve legal olduğunu ifade etti. İdil şöyle devam etti: “8 Mart uluslararası düzeyde kadınların dayanışma günü. Ben buna gitmeyeceğim de neye gideceğim. 1 Eylül Dünya Barış Günü uluslararası bir gün, 1 Mayıs Türkiye’de resmi tatil. Bunların suç unsuru görülmesi bile şaşırtıcı. İnsan Hakları Beyannamesi'ne, yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir durum. Böyle bir suçlamaya maruz kalmamak için evime kapanıp bitkisel bir hayata mı gireyim? Telefon görüşmesi de mi yapmayacağım? HDP MYK üyesiyim tabi ki çalışacağım. Benim de siyaset yapma hakkım var. ”
 
İdil’in avukatlarından Gurbet Uçar, İdil’in parti üyeliği ve görevlerini gösteren belgeleri mahkemeye sundu. 
 
‘TJA bir kadın platformudur’
 
TJA’nın 2022’de Batman’da düzenlediği kadın konferansına katıldığını belirten İdil, bu konferansa siyasetçilerin katıldığını söyledi. İdil, TJA’nin bir kadın platformu olduğunu vurgularken, HDP Kadın Meclisi adına birçok ortak basın açıklamasında yan yana geldiklerini sözlerine ekledi. 
 
Ardından söz alan Hayat İzgi, hakkındaki iddiaları reddederek, beraatını istedi. 
 
‘Mahkeme heyeti objektif değil’
 
Avukat Leyla Çelik, mahkeme başkanına itirazda bulunarak gizli ve açık tanıkların beyanlarının önkabul olarak esas alınarak TJA’nin yasa dışı bir yapı olarak gösterdiğini dile getirdi. Bu kabulle yargılama yapıldığına dikkat çeken Leyla, heyetin objektif bir değerlendirme yapmadığını, oysa TJA’nın yasadışı bir yapı olduğuna dair herhangi bir kararın bulunmadığını vurguladı. 
 
‘Kürt kadınlarının örgütlenmesi kriminalize edilmek isteniyor’
 
Benzer dosyadan yargılanan Ayşe Merva Aytemur’un ve Ayşe Gökkan’ın beraat ettiğini dile getiren Leyla, mükerrer yargılamalarının yapıldığını dile getirdi. TJA’nın, Kadınlar Birlikte Güçlü gibi bir kadın örgütü olduğunu aktaran Leyla, kadın katliamları, tecavüz gibi konularla ilgilendiğini söyledi. Konferansın basına açık olduğunu, uluslararası birçok kadın örgütünün katıldığını ve konferansın ve TJA’nın illegalize edilmeye çalışıldığına işaret etti. Leyla, “Dünyanın birçok yerinde kadınlar örgütlenmeye çalışırken Türkiye taraf olduğu kadına karşı ayrımcılığın kaldırılması sözleşmeleriyle kadınların örgütlenmesini teşvik edilmesi gerekirken biz Türkiye’de özellikle Kürt kadınlarının örgütlendiği yapıların yargı eliyle kriminalize edildiğini görüyoruz” dedi. 
 
‘Ben barış isteyen bir anneyim’
 
Daha sonra “örgüt üyesi” olduğu iddiasına ilişkin savunmasını yapan Barış Annesi Behiye Yalçın, 25 yıldır Barış Annesi olduğunu ve barış istediğini vurguladı. Katıldığı basın açıklamalarında bir sorun olmadığını ifade eden Behiye, “Kadın sorunlarına bir kadın olarak duyarlıyım. Kadınlarla ilgili bütün açıklamalara katılıyorum. Attığım tek slogan ‘Jin jiyan azadî’dir. 1 Eylül’de barış mitingine katılmışım. Ben Barış Annesiyim bundan daha doğal bir durum olabilir mi? diyerek beraatını talep etti.
 
Basın açıklamalarına katılmak suç sayıldı
 
Gizli tanıkların ve açık tanık Buse Aslan’ın örgüt üyeliği iddialarını reddeden Newroz Çelik de, HDP üyesi olduğunu ifade etti. İddianamede yer alan basın açıklamalarının tamamen barışçıl ve demokratik kapsamda olduğunu söyleyen Newroz, katıldığı eylemlerin ve sosyal hayatının suç olarak değerlendirdiğini ifade ederek bunların suç olmadığını ve bunu kabul etmediğini kaydetti. 
 
Ardından tanık ifadelerine geçildi. Açık tanık Buse Aslan ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Buse Aslan ifadesinde yargılanan kadınları tanıdığını ve hepsinin TJA’da çalışma yürüttüğünü söyledi. Bahiye’nin Barış Annesi olduğunu ifade eden tanık, Barış Anneleri İnisiyatifi’nin Amed’de “Evlat Nöbeti” tutanlara karşı oluşturulmuş olduğunu öne sürdü. Açık tanık Buse Aslan, yargılanan kadınların örgüt üyesi olduklarını iddia etti.
 
Dokuz isimli gizli tanık ise ifadesinde açık tanık Buse Aslan’ın söylediklerine benzer ifade verdi. Birçok soruya cevap vermek istemediğini söyleyen Dokuz, kadınların örgüt üyesi olmaları iddiasıyla ilgili somut bir olaya tanık olmadığını ve ifadelerinde yer alan beyanların şahsi fikri olduğunu belirtti.
 
‘Erkek olduğunu söyleyen gizli tanık: TJA çalışmalarına katıldım’
 
102clz1142 isimli gizli tanık ise ifadesinde erkek olduğunu söyledi. “TJA çalışmalarına bizzat katıldım” diyen gizli tanığa avukatlar, erkek olan birinin kadın çalışmalarında yer alamayacağına değinerek durumun senaryodan ibaret olduğunu dile getirdi. Gizli tanık 102czl1142 SEGBİS’te yaşanan bağlantı sorunu nedeniyle ifadesine devam edemedi. Mahkeme heyeti gizli tanığın daha sonra dinlenmesine karar verdi.
 
Tanık ifadeleri ardından savcı, mütalaasında tutukluluk halinin devamını talep etti.  Mütalaa sonrası avukatlar savunma yaptı. Dosyada örgüt üyeliğine ilişkin herhangi bir delil olmadığını belirten avukatlar, bütün suçlamaların soyut olduğunun altını çizdi. Tanıklardan birinin erkek olduğunu ve erkeklerin kadın toplantılarına girmediğini vurgulayan avukatlar, bu yargılamanın seçim öncesi operasyonu olduğunu kaydetti. 
 
Avukatların savunmaları ardından mahkeme heyeti, karar için duruşmaya 5 dakika ara verdi. 
 
Tahliye kararı
 
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı ile kadınların tahliye edilmesine karar verdi.