Kobanê Davası’nda erteleme talebi

  • 14:26 7 Şubat 2023
  • Hukuk
ANKARA - Kobanê Davası’nda avukatlar, Kurdistan’da meydana gelen depremin yarattığı tahribat nedeniyle duruşmanın Mart ayının ikinci haftasına ertelenmesini talep etti.
 
 DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 21’inci duruşmasının 1’inci oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülmeye başlandı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından görülen davanın duruşmasına Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı.
 
Cezaevindeki HDP’liler, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlanırken, tutuksuz yargılananlar deprem bölgesinde olmaları nedeniyle mazeret sunarak duruşmaya katılmadı.
 
Mahkeme heyeti, duruşmaya Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesini okuyarak başladı. Mazeretlerin bu doğrultuda kabulüne, savcılığın esas hakkındaki mütalaasının 21, 22, 23 Şubat tarihinde yapılacak celseye tehirine, bu oturumun gelen belge ve bilgilerin okunması ile devam etmesine ve en son tutukluluk incelemesi yapılıp duruşmanın bitirilmesine karar verildi. Kararın ardından dosyaya eklenen belgeler okundu.
 
Avukatların bürosu yıkıldı
 
Belgelerin okunmasının ardından toplu olarak savunma yapan avukatlar, tutsakların ve kendilerinin ailelerinin deprem bölgelerinde olduğunu ifade ederek, birçok tutsağın ailesinin enkaz altında olduğunu ve söz konusu durumun hem avukatlar hem de tutsaklar açısından psikolojik yıkıma neden olduğunu vurguladı. Deprem bölgesinde bulunan bürolarının da yıkıldığının altını çizen avukatlar, duruşmanın Mart ayının ikinci haftasına ertelenmesini talep etti.
 
Duruşmaya, taleplerin değerlendirilmesi ve ara kararın kurulması için ara verildi.