Adliyelerde en az 10 dava

  • 10:14 5 Şubat 2023
  • Hukuk
 
HABER MERKEZİ - Erkek-devlet şiddetinin cezasızlıkla ödüllendirildiği adliyelerde, kadınlar “adalet” için bu hafta da sesini yükseltecek.
 
Kurdistan ve Türkiye kentlerinde cezasızlık politikalarının ayyuka çıktığı adliyelerde kadınlar erkek yargıya karşı mücadelelerini sürdürüyor. “Gerçek adalet” talebiyle bu hafta da çok sayıda duruşmayı izleyecek olan kadınların gündeminde en az 10 dava bulunuyor.
 
06-10 Şubat haftasında görüşecek davalardan bazıları şunlar:
 
6 Şubat: DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Siyasi Soykırım Davası’nın 21’inci duruşmasının, Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülecek.
 
6 Şubat: İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer’in birleşmiş iddianamelerden “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
6 Şubat: Amed Diyarbakır Ergani Belediye Meclis üyesi Ceylan Aslan'ın “örgüte üye olduğu” iddiasıyla yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
6 Şubat: Rosa Kadın Derneği faaliyetleri kapsamında yargılanan Dernek Başkanı Adalet Kaya’nın diğer dosyalarının birleştirilmesinden sonra başlanan davanın 6’ncı duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
7 Şubat: HDP Êlih Milletvekili Feleknas Uca’nın 2015 ve 2016 yılları arasında yaptığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın 16’ncı duruşması Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
7 Şubat: Özgür Gündem Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde yayınlanan haberler gerekçesiyle hakkında “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt açıklamalarını basmak ve yaymak" ve “basın yoluyla örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Reyhan Çapan hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
7 Şubat: İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde 2018-2019 yılları arasında DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerinde başlatılan ve çocuklarının da katıldığı açlık grevine destek vermek için açıklama yapmak isteyen 11 Barış Annesi ve açıklamayı takip eden gazeteciler İrfan Tuncçelik ile Ümit Turhan Coşkun hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
7 Şubat: PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevleri eylemlerine destek veren 13 Barış Annesi’nin yargılandığı davanın duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
8 Şubat: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Derneği’ne, “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” iddiasıyla açılan kapatma davasının 3’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
10 Ocak: Adana'da 15 Ağustos 2021’de evli olduğu Kibar Özten’i (32) ateşli silahla katleden Ozan Ali Özten ile kendisine yardım eden arkadaşı Mehmet Şahin’in yargılandığı davanın 5’inci duruşması Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.