Tecavüz failine 18 yıl 9 ay hapis cezası

  • 12:04 9 Aralık 2022
  • Hukuk
 
NİĞDE - Niğde’de Kuran kursunda bir çocuğa tecavüz eden fail Ahmet Faruk Yörükoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşmasında faile indirim yapılmadan 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 
 
Niğde’de bir Kuran kursunda, bir çocuğa tecavüz eden fail Ahmet Faruk Yörükoğlu’nun yargılandığı davanın ikinci duruşması, 2 Aralık’ta Niğde 1. Ağrı Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya fail, taraf avukatları, olan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Niğde İl Hukuk Koordinatörü avukat Orpen Nergiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı. 
 
Duruşmada söz alan fail, kendini aklamaya dönük bilindik ifadeler kullanarak beraatını istedi. 
 
Ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, failin üst sınırdan ceza almasını talep etti. 
 
18 yıl 9 ay hapis cezası 
 
Mahkeme heyeti, fail Ahmet Faruk Yörükoğlu hakkında, “12 yaşını tamamlamayan çocuğun cinsel istismarı” suçunu düzenleyen 103’üncü maddesi uyarınca 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti failin suçu "eğitici yükümlülüğü çerçevesinde işlediği" gerekçesiyle cezayı yarı oranında arttırarak, 15 yıla çıkardı, aynı suçu birden fazla zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle tekrar artırarak 18 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Mahkeme cezada indirim yapmadı. 
 
Duruşmanın ardından fail, Niğde Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 
 
Ne olmuştu?
 
Niğde’nin kırsal kesiminde bulunan bir köyle bağlı Kuran kursunda geçtiğimiz yaz aylarında din görevlisi Ahmet Faruk Yörükoğlu isimli erkek, bir çocuğa tecavüz etti. Bir süre sonra çocuğun hareketlerinden şüphelenen ailesi, çocuğa yönelttiği sorularla yaşananları öğrendi. Ailenin şikayeti üzerine fail gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Fail hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle dava Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.