Yargı faillere ‘ödül dağıtmaya’ devam ediyor

  • 18:26 29 Eylül 2022
  • Hukuk
 
 
İZMİR - İstinaf, zihinsel engelli çocuğa yönelik “cinsel istismar” ve “fuhuşa sürükleme” suçlarından 20 yıl hapis cezası verilen Hasan Karakoç’un yargılandığı davanın yeniden görülmesine ve failin tahliyesine karar verdi. 
 
İstinaf, İzmir'in Bozyaka semtinde farklı tarihlerde zihinsel ve fiziksel engelli bir çocuğa tecavüzde bulunan, “nitelikli cinsel istismar”, “ hürriyetinden yoksun bırakma” ve “fuhşa sürükleme” suçlarından 20 yıl hapis cezası verilen Hasan Karakoç isimli erkeğin yeniden yargılanmasına karar verdi. Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi, bu kapsamda davanın yeniden görülmesine, “delillerin toplandığı” ve “kaçma şüphesinin bulunmadığı” iddiasıyla da failin tahliyesine karar verdi. 
 
Çocuğun beyanının esas alındığı tek dava bozuldu
 
Çocuğun üç farklı mahkemede “cinsel istismar” ve “hürriyetinden alıkoyma” suçlarından yargılanan farklı sanıklar hakkında açılmış davaları bulunuyordu. Bu davalarda çocuğun beyanı esas alınmayarak diğer failler hakkında “delil eksikliği” gerekçesiyle tutuklanma kararı çıkmamıştı. Fail Hasan Karakoç hakkında görülen davada ise çocuğun beyanı esas alınmış ve fail erkek mahkemede tutuklanarak cezaevine götürülmüştü. 
 
Kararda çocuğun Behçet Uz Hastanesinde verdiği ifadenin mahkemeye gönderilmesine karar verilirken yeniden yargılamanın yapılacağı davanın ilk duruşması 19 Ekim olarak belirlendi.