Çocuğa cinsel tacizde bulunan erkek tutuklanmadı

  • 15:37 5 Temmuz 2022
  • Hukuk
İZMİR - Zihinsel engelli çocuğa cinsel tacizde bulunan erkek hakkında yine tutuklama kararı çıkmadı. Dava ileri bir tarihe ertelendi.
 
Karşıyaka ilçesinde yüzde 78 engelli çocuğa yönelik cinsel taciz, alıkoyma ve yaralama suçlarından yargılanan Fatih Atay hakkında görülen davanın ikinci duruşması Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada çocuğun avukatı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı hazır bulundu.  Fail ve avukatı ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Duruşmayı Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu, İzmir Kadın Meclisleri ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneği takip etti.
 
‘Türkiye çocuk istismarında 3’üncü sırada’
 
Duruşma öncesi Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını kadınlar adına Funda Öztürk okudu. Çocuk istismarının suç olduğunu ve faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini belirten Funda, “Türkiye çocuk istismarında 3’üncü sırada ve bu gerçekten üzücü bir durum. Çocuğa yönelik cinsel istismar suçu acil çözüm gerektiren toplumsal bir sorundur. Mecliste çocuk bakanlığı kurulmalı çocuklar yararına düzenlemeler yapılmalı, eğitim sistemi gözden geçirilmeli ve farkındalık yaratacak projeler yaratılmalıdır. Eril ve cinsiyetçi söylemlerin ortadan kaldırılması için çok yönlü eğitim programları uygulanmalı, emsal olabilecek caydırıcı cezalar verilmelidir” dedi. 
 
Funda son olarak kadın ve çocuğa yönelik suçlar son bulana kadar mücadele edeceklerini söyledi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.
 
Ardından duruşmaya geçildi. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin müdahillik talebi kabul edilmedi. Duruşmada mahkeme heyeti çocuğun telefonuna ait HTS incelemesinde telefonun bozuk olması gerekçesiyle okunamadığını belirtti.
 
‘Faillin ev ile irtibatı tespit edilsin’
 
Çocuğun avukatı Reha Kocabıyık ise, çocuğun daha önceki ifadesinde bahsettiği evin adresinin çocuk tarafından gösterildiğini ve failin evle irtibatının tespitini talep etti.
 
Telefondaki bilgilere dair rapor yazılması istendi 
 
Savcı ise mütalaasında çocuğun tarif ettiği evde oturan kişinin kimliğinin tespit edilmesine, çocuğun telefonunun tamir edilerek içindeki bilgiler hakkında rapor yazılmasını istedi. 
 
Telefonun tamir edilmesine karar verildi
 
Mahkeme heyeti de çocuğun tarif ettiği evde Ocak 2019 tarihinden itibaren oturan kişilerin kimliğinin tespit edilmesi, failin ev ile irtibatının araştırılması ve çocuğun telefonunun tamir edilerek içindekiler hakkında rapor yazılmasına karar verdi. 
 
Bir sonraki duruşma 22 Aralık’a ertelendi.