Kadın katliamı davasında yanlış telefon incelenmiş!

  • 19:10 21 Ocak 2022
  • Hukuk
 
İZMİR - Ceyda Yüksel’i katleden Serkan Dindar hakkında görülen davanın duruşmasında, adli emanette yanlış telefonun incelenmiş olması nedeniyle ve ATK raporlarının gelmesi gerekçesiyle duruşma yine ertelendi. 
 
İzmir Bornova’da 21 Ağustos 2021’de Ceyda Yüksel’i kesici aletle katleden Serkan Dindar hakkında görülen davanın yedinci duruşması Bayraklı 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi ve Ceyda’nın ailesi hazır bulunurken, “kasten öldürme” suçundan yargılanan Serkan Dindar ise tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
 
Mor Dayanışma aktivistleri de duruşmayı takip etti.
 
‘İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa uygulansın’
 
Dava öncesinde açıklama yapan Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu adına konuşan Meclis Başkanı Funda Özdemir, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmasını ve Ceyda’nın failine indirimsiz ceza verilmesini istedi. Funda, “Uygulanan yanlış politikalar yüzünden kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri giderek artıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2021 yılında 280 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 217 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen kadınlardan 33’ü, polise, savcılığa şikâyette bulunduğu halde, koruma kararı olmasına rağmen yine de korunmadılar. 6284 etkin uygulansaydı belki de bugün yaşıyor olacaklardı” dedi.
 
Adli emanetten yanlış telefon gönderilmiş
 
Ardından görülen duruşmada mahkeme heyeti, geçen duruşmada İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) fail Serkan Dindar’ın elinde bulunan yaraların mesleki ilişkisini araştırımasını ve buna dönük rapor hazırlamasını istemişti. Bu duruşmada ise ATK raporunun gelmemesi nedeniyle eksik hususların da giderilmesi talep edildi. 
 
Öte yandan failin olduğu belirtilen bir telefonun incelemesinde telefonun faile ait olmadığı ve yanlış rapor hazırlandığını tespit edilirken, telefonun İstanbul Siber Suçlar Birimi Müdürlüğü’ne yeniden gönderilmesi ve cevabın henüz gelmediği belirtildi.Siber Suçlar Birimi Müdürlüğü'nden beklenen raporun gelmesi için duruşmayı 22 Nisan tarihine erteledi.