Tecavüz failine ‘yeterli delil yok’ denilerek beraat!

  • 18:03 7 Nisan 2021
  • Hukuk
 
KİLİS - Kilis'te tecavüz faili erkek, yargılandığı davanın karar duruşmasında “delil yetersizliği” gerekçe gösterilerek beraat ile ödüllendirildi.
 
Kilis'te 12 Nisan 2019'da A.B. adlı kadına tecavüz eden M.Ö.K. isimli erkeğin “nitelikli cinsel saldırı", "yaralama" ve "silahla tehdit" suçlamalarıyla tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya A.B. ve avukatları ile sanık M.Ö.K. ve avukatları katıldı.
 
Karar duruşmasında esasa dair savunma yapan A.B., zor bir süreçten geçtiğini ve hala olayın etkisinde olduğunu belirterek, "Bana yaşattıklarından ötürü sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Sanıkla daha öncesine ait arkadaşlığımız, evime gelerek beni tehdit etmesine, beni yaralamasına ve bana tecavüz etmesine izin verdiğim anlamına gelmemektedir" dedi.
 
‘Sanık çelişkili beyanlarda bulundu’
 
A.B.’nin avukatı Mehtap Sert de müvekkilinin tutarlı beyanlarına karşı sanığın savunmalarının çelişkili olduğuna işaret ederek, sanığın cezalandırılmasını istedi. A.B.'nin diğer avukatı İbrahim Halil Demircioğlu da sanığın kolluk, savcılık ve sorgu beyanlarının, 2 farklı celsede verdiği beyanların farklı olduğunu dile getirdi. Doktor ve ATK raporunun uyumlu olmadığını, müvekkilinin tüm aşamalarda istikrarlı değişmeyen beyanlarda bulunduğunu belirten İbrahim, "Müvekkilimin doğruları söylediği, sanığında yalan söylediği açıktır. Cezalandırılmasını ve hükümle birlikte tutuklanmasını talep ediyor" dedi.
 
Sanık üzerine atılı suçlamaları reddederken, sanık avukatları ise iddia makamının mütalaasını “nitelikli cinsel istismar” yönünden kabul ettiklerini ancak “yaralama”ya dair mütalaaya katılmadıklarını beyan etti.
 
Mahkeme heyeti, iddia makamının esasa dair mütalaasını kabul ederek, sanık hakkında "nitelikli cinsel istismar" ve "silahla tehdit" suçundan “delil yetersizliği” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme heyeti ayrıca "yaralama" suçunda önce 120 gün ardından cezayı 1/6 oranında düşerek 100 günlük hapis cezası verip, cezanın hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.