Tutuklu eşbaşkanın duruşması yine ertelendi

  • 18:53 26 Şubat 2021
  • Hukuk
 
HAKKARİ - Görevden alınarak yerine kayyım atanan tutuklu Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar hakkındaki dava bir kez daha ertelendi. 
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 15 Ekim 2019 tarihine gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan ve yerine kayyım atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar hakkında açılan davanın 6'ncı duruşması Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Remziye, tutuklu bulunduğu Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Öte yandan Halklarının Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe eşbaşkanları ile partinin Hakkari Milletvekili Sait Dede de duruşmayı izledi.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ile suçlanan Remziye, önceki savunmasını yineleyerek, tahliyesini istedi.
 
Ardından savunma yapan Remziye’nin avukatları ise müvekkillerinin hem suçsuz yere içeride tutulduğunu hem de pandemi nedeniyle bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirterek, tahliye talebinde bulundu. 
 
Mahkeme heyeti, Remziye’nin tahliye talebini reddederken, mütalaanın hazırlanması için duruşmayı 19 Mart’a erteledi.