Fail Anıl Kahraman hakim karşısına çıktı

  • 16:16 20 Ocak 2021
  • Hukuk

ANTALYA - Muratpaşa’da 7 yıl önce boşandığı Neslihan Yıldız’ı katleden Anıl Kahraman’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada failin “akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde imaj sergilemesi” dikkat çekti.

 
Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde 7 yıl önce boşandığı Neslihan Yıldız’ı 2 Kasım 2020 tarihinde kesici silahla katleden Anıl Kahraman’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, taraf avukatları ve Neslihan’ın yakınları duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Duruşmada savunma yapan fail, olay gününe dair detayları anlattı.Ardından söz alan Neslihan’ın abisi Hüseyin Yılmaz, failin kardeşini sürekli öldürmekle tehdit ettiğini dile getirdi. Müşteki avukatı Yağmur Burçin Sayın ise “Sanık cinayette kullandığı silahı çantada getirerek planlı olarak bu suçu işlemiştir" dedi.
 
Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
‘Akıl sağlığının bozuk olduğu imajını yaratmak istedi’
 
Duruşmanın ardından, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, duruşmaya dair yazılı açıklama yaptı. Katıldıkları duruşmada sanığın savunma yapmaktan ve olayı anlatmaktan kaçındığı belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: “Sanık, kendisinin akıl sağlığının yerinde olmadığına dair imaj sergiledi. Sorulara bilmiyorum, siz nasıl anlamak isterseniz diye ilginç cevaplar verdi. Neredeyse yarım saat konuşturulamadı. İfadesi alınırken zaman zaman zikir çekmeye başladığına şahit olduk. Adli tıpa sevk edildi. Bu aşamada olayın kasten insan öldürme değil, nitelikli hali olan tasarlanarak öldürmeye ilişkin beyanlarımızı ve delilerimizi sunduk. Mahkeme heyeti beyanlarımızı göz önüne alarak dosyayı adli tıbba gönderdi. Sanık Anıl Kahraman cinayeti soğukkanlı bir biçimde işlemiş, cinayeti uzun süre önce planlamıştır. Bütün bunlar sanık Anıl’ın Neslihan’ın abisine gönderdiği mesajlarda açıktır. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği adına takip ettiğimiz bu vahşi cinayet dosyasında tüm basın emekçilerini ve kamuoyunu yanımızda olmaya çağırıyoruz.”