'Kıyafetlerden korkan bir devlet'

  • 18:16 21 Mart 2023
  • Güncel
AMED -  Milyonların aktığı Amed Newroz’unda ulusal kıyafetleriyle alana gelen kadınlar, polisin engellemesine, "Kıyafetlerden korkan bir devlet" sözüyle tepki gösterdi. 
 
Bu yıl Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan ve “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla 42 merkezde yapılan Newroz kutlamalarının finali Amed’de gerçekleşti. Sabah’ın erken saatlerinde alana girmek için arama noktalarında yüzlerce insan beklerken ulusal kıyafetlerinden şal û şapik giyenler ise alana alınmadı.
 
Şal û şapik ‘örgüt’ kıyafeti sayıldı
 
Şal û şapik’in  “örgüt kıyafeti” olduğunu öne süren polis, halkı alandan uzaklaştırmak istedi. Alandan uzaklaşmak istemeyenler ise gözaltına alınmakla tehdit edildi.  Şal û şapik giyen 5 yaşındaki bir çocuk da alana alınmazken, çocuğun ailesi kıyafetleri  çıkarıp öyle alanlara girmesini sağladı. 
 
Polis, arama noktasında yaşlı bir kadının başına bağladığı sarı, kırmızı ve yeşil yazmasına el koydu. Kadın, "Yıllar önce Amara'dan aldım anısı var" diyerek tepki gösterdi.
 
‘Kıyafetlerden korkan bir devlet’
 
Kıyafetlere yönelik yaklaşıma tepki gösteren Yazgül Mercan, “Bunlar yöresel kıyafetler ve dedelerimizden kalma. Kıyafetlerimize ‘örgütü’ gerekçe gösteriyorlar. Kıyafetlerden korkan bir devlet. Alana almıyorlarsa almasınlar ben mahalleme gider ateşimi yakar orada da Newroz’umu kutlarım. Kıyafetlerimi çıkarmayacağım, gözaltı ile korkutmaya çalışıyorlar, istediklerini yapsınlar.  Amed’deki baskıyı herkes iyi biliyor. Burada tek bir kelime Kürtçe konuştuğunda bile ‘terörist’ ilan edilebiliyorsunuz. Alanın dışında olmama rağmen gözaltı yapma tehditlerini sürdürüyorlar” dedi.
 
‘Bize yapılan bir hakaret’
 
Kıyafetlerinden dolayı engellenen isimlerden biri olan Sera Aydemir ise, “Bizi gözaltı ile korkutuyorlar. Hiçbir şey yapamazlar, mahallemizde yakarız Newroz ateşimizi. Alana alınmasak, mahallemizde kutlayacağız. Bu kıyafetleri özel olarak her yerde dikiyorlar, ‘örgüt kıyafeti’ ise dikilmesine izin vermesinler. Resmen bize ve Kürt halkının kıyafetlerine yöreseline hakaret ediyorlar. Bunu asla kabul etmiyoruz” diye belirtti.