Türkiye’nin saldırılarında 2 çocuk yaralandı

  • 16:31 28 Kasım 2022
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Türkiye’nin saldırılarını sürdürdüğü Kuzey ve Doğu Suriye’de 2 çocuk bombardımanda yaralandı.
 
Türkiye’nin 19 Kasım gecesi Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırıları sürüyor. Çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine karşın direnişin de devam ettiği bölgeye yönelik Demokratik Suriye Güçleri (QSD), 27 Kasım bilançosunu açıkladı. Açıklamaya göre 90’dan fazla ilçe ve köy hava ve kara bombardımanına maruz kaldı. Saldırı sonucunda Şêrawa’nın Aqîbe köyü ve Kobanê’nin Zormixar köyünde 2 çocuk yaralandı.
 
QSD Basın Merkezi’nden yapılan resmi açıklamada, 26 Kasım gecesi ve 27 Kasım’a dair şu veriler yer aldı:
 
“Cizre Bölgesi
 
* Til Temir’de Ebûş, Şêx Elî, Dirdara, Gozeliyê û Til Leben köyleri 10 obüs atışı ile bombalandı.
 
* Zirgan’da Bobî, Noweth, Rabîat köyleri ve Zirganê kasabası 37 obüsle bombalandı, doçkalarla kurşunlandı.
 
* Savaş uçakları Zirganê kasabasını 3 kez bombaladı.
 
Bu saldırılar karşısında güçlerimiz Bab el-Xêr, Ebdilhey ve Hemdûs üslerini katyuşa ve havanlarla bombaladı.
 
Fırat Bölgesi
 
* Kobanê’de Goran, Xan, Zorava, Zormixar, Bûban û Siftek köyleri 12 obüs ile bombalandı, doçkalarla saldırıya uğradı. Xerîb, Qeremox, Cîşan, Xirbîsan, Goran Xan, Gulteb, Korê, Zormixar, Diqdiqan, Ziyaret, Çariqlî, Kaniya Kurda köyleri, Çemê Firatê ve Şiyûx Foqanî kasabası 17 obüs, 3 havan ve 7 tank atışı ile bombalandı. Bu saldırılar sonucunda Zormixarê köyünde bir çocuk yaralandı.
 
* Girê Spî’de Til Xan, Ebû Nîtona, Hoşan, Dibis, Seyda, Ebû Nîtona, Kor Hesen, Silêybî, Erîda, Zenûbya köyleri ve Girê Qertel obüs ve havanlarla bombalandı ve doçkalarla saldırıya uğradı. Eyn Îsa kampı obüs ve havanlarla top atışına uğradı.
 
* Eyn Îsa’da Fatisa, Girêha köyleri ve nêzî Eyn Îsa depoları 3 obüs ve 3 havanlar bombalandı. Kentin doğusu da bombalandı.
 
* Minbic’de Qirt Wêran, Korheyuk, Kawiklî, Cat, Ewn Dadat ve Hoşeriyê köyleri 7 obüs ve 14 havan ile bombalandı. Elcamusiyê, Hoşeriyê, El Dendeniya, Korheyuk û El Kewadir köyleri 16 havanla saldırıya uğradı.
 
* Tirwaziyê’de Qenterî kasabası ve Qesra Esma kırsalı 15 obüsle bombalandı.
 
* Minix Havaalanı ve Malikiyê, Merenaz û Şewarxa köyleri savaş uçakları ile bombalandı.
 
* Şêx Îsa köyü keşif uçakları ile bombalandı.
 
* Zîwan, Xirbet El Şealê, Eyn Deqnê, Bêlûniye, Şêx Îsa, Werdiyê, Til Madîq, Girê Meyasê, Girê Bênê, Bênê, Soxanekê, Şewarxa, Merenaz, Elqemiyê, Tatmaraş, Malikiyê, Aqîbê, Ziyaretê ve Tinib köyleri 396 obüs, 96 havan ve bomba atarlarla bombalandı. Bu bombardımanlar sonucunda Aqîbê köyünde 9 yaşında bir çocuk yaralandı. Tinibê köyünde 3 Şam hükümeti askeri öldü.”