‘Kadınlar tıkanan süreçlerin önünü açtı’

  • 09:01 30 Eylül 2022
  • Güncel
 
Şehriban Aslan-Rojda Aydın 
 
BATMAN - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaşan tecride dikkat çeken kadınlar, “Bugüne kadar nasıl ki Kürt kadınları olarak sürecin önünü açtıysak, yine aynı ruhla hareket etmeliyiz. Kadının duruşu, kadının örgütlülüğü ağır tecride cevap olacak” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad'ın (TJA) 24-25 Eylül günlerinde Batman'da gerçekleştirdiği konferansa bini aşkın kadın katılırken konferansın sloganları, "Jin jiyan azadi", "Biji Serok Apo" ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" oldu. Kadınlar hep bir ağızdan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılmadığı sürece tüm toplumda özellikle de kadınların üzerindeki baskının ve tecridin derinleşeceğine dikkat çekti. Kadınlar ayrıca tecrit sona erene dek mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizdi. 
 
Konferansa katılan kadınlar PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaşan tecride ilişkin ajansımıza konuştu. 
 
'Çözüm İmralı'da'
 
HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Pervin Tumrul, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Kürtlerin iradesi olduğunu söyleyerek tüm Türkiye halklarının tecrit altında olduğunu belirtti. Pervin, "Kürt Halk Önderinin bütün halkların sorununa çözüm olacağını bildikleri için tecridi uyguluyorlar. Bunu sürekli söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz. Tecridi kabul etmiyoruz özellikle Kürt kadınları olarak asla kabul etmiyoruz ve bunun mücadelesini sürdüreceğiz. Kürt kadınları olarak bu mücadeleyi sürdürüyoruz fakat bu mücadeleyi Türkiye halkları da sürdürmelidir. Tecrit devam ettikçe kadın katliamları başta olmak üzere var olan tüm sorunlar krize dönüşüp derinleşecektir. Bu durumda çözüm İmralı'dır. Bu konuda mücadelemiz devam edecek. Sürekli alanlardayız bundan sonra daha da yoğunlaşıp alanlarda olmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
'Kadınlar tecridi ortadan kaldıracak'
 
Sözlerine tecridi kınayarak başlayan yerine kayyım atanan Silopi Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu ise, tecridin sistematik bir şekilde yürütüldüğünü, bunun Kürtlere karşı yürütülen özel savaş politikalarıyla bağına işaret etti. Berivan, “Tecride karşı yaptığımız yüzlerce eylem var belki direkt cevap olmuyor ama bugüne kadar nasıl ki Kürt kadınları olarak her tıkanan sürecin önünü açtık yine aynı ruhla hareket etmeliyiz. Kadının duruşu, kadının örgütlülüğü ağır tecride cevap olacak. Tecridin devam etmesi hem siyasi açıdan hem fiziki açıdan Kürt kadının iradesini ve kimliğini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Yapılan politikalara karşı Kürt kadınları baskı gördüğü gibi mücadelesini de yürütüyor. Kadın mücadelesi tıkanan süreci ve ağırlaştırılan tecridi ortadan kaldıracak" şeklinde konuştu. 
 
'Özgürlüğümüz tecridin kaldırılmasına bağlıdır'
 
Berivan, tecride karşı kadınların büyük bir cevap vermesi ve net bir tavır sergileyerek duruşunu ortaya koyması gerektiğine değindi. Berivan devamında şunları dile getirdi: "Kürt kadını tarihten bugüne kadar net bir adım atmıştır. Bundan sonraki süreçte de böyle bir adım atmalıyız.  Bedeli ağır olabilir ama hiçbir başarı bedel ödenmeden elde edilmez. Önderimizin üzerinde tecrit kalktığında kadınların üzerinden de bu baskı ve tecrit kalkacak. Tecrit ağırlaştığında yaşamın her alanında kadına ciddi bir şekilde sirayet ediyor. Çözümümüz, özgürlüğümüz, kazanımlarımızı savunmak Önderimizin üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır.”
 
'Yeni bir zihniyet inşa edildi'
 
Abdullah Öcalan’ın “3’üncü dünya savaşı zihniyet savaşıdır” sözünü anımsatan HDP Ömerli İlçe Eşbaşkanı Almazi Demircan, bu söze dair şunları söyledi: “Gerçekten de bu bir zihniyet savaşıdır. Kişi zihniyetini tamamlamadığı sürece hiçbir zaman sistemli bir yaşam inşa edilemez. Tüm insanlığın bu tecride tepki göstermesi gerekir. Bu tecrit, sadece bir kesime veya bir topluma uygulanıyor denilmeden herkesin sahip çıkması ve ses çıkarması gerekiyor. Başta Sayın Abdullah Öcalan özgür olmalı ki tüm insanlık özgür olsun. Topluma baktığımızda özellikle kadınlar üzerinde yürütülen bir katliam ve baskı politikası var. Bunu İran’da katledilen Mahsa Amini’de görmek mümkün. Bugün herkesin bu mücadeleye ve kadın direnişine sahip çıkmalıyız demeli. Neden Sayın Abdullah Öcalan üzerinde tecrit ağırlaştırıldı? Başta kadınlar olmak üzere doğaya önem verdiği içindir. İnsanlar artık uyandı. Önderliğin felsefesini okuyup kendini geliştirdi. Yeni bir zihniye inşa edildi. Kadınlar başta olmak üzere Kürtler ve demokratik kesim büyük bir mücadele verdi. Kimse bu mücadeleyi hiçbir zaman yok sayamaz.”
 
Almazi son olarak, kadınların örgütlülüğüne ve mücadelesine sahip çıkarak “Jin jiyan azadi” sloganını atmasını söyledi.