Siverek’te Ceylan Önkol için anma etkinliği

  • 07:38 29 Eylül 2022
  • Güncel
URFA - Siverek Emek ve Demokrasi Platformu, katledilişinin 13'üncü yılında Ceylan Önkol’u düzenlediği etkinlik ile andı.
 
Siverek Emek ve Demokrasi Platformu, katledilmesinin 13'üncü yılında Ceylan Önkol için anma programı düzenledi. Dün Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ( EĞİTİM SEN) Siverek İlçe Temsilcilik binasında gerçekleşen anmaya çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Burada konuşan Siverek Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Tüm, Ceylan’ın katledilmesinde askerlerin fail olarak yer almamasına dikkat çekerek, "Diğer dosyalarda olduğu gibi Önkol dosyasında da çok etkili ve tarafsız bir soruşturma yürütülmemiş, cezasızlık politikası istisnasız ve istikrarlı bir şekilde uygulanmıştır" diye belirtti.
 
‘Adaleti sağlama yükümlülüğünü hatırlatıyoruz’
 
Yaşamını yitiren tek çocuğun Ceylan olmadığını ifade eden Serdar, "Bizler bugün Ceylan şahsında devlete dosyaları sürüncemede bırakılmış tüm çocukların yaşam hakkını koruma ve etkin soruşturma yürüterek onarıcı ve cezalandırıcı adaleti sağlama yükümlülüğünü hatırlatıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Anma, katledilen çocuklar için bir dakikalık saygı duruşu ardından sinevizyon gösterimi ile devam etti.