‘Melek ve Nimet’in eylemleri patriyarkaya yumruk niteliğindedir’

  • 20:17 20 Ocak 2021
  • Güncel
İSTANBUL / İZMİR - Kadınlar, özsavunmalarını kullandıkları için tutuklanan Melek ve Nimet için İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, özsavunmalarını geliştirmekten vazgeçmeyeceklerinin vurgusunu yaparak, “Melek ve Nimet’in eylemleri patriarkaya yumruk niteliğindedir” dedi. 
 
Mor Dayanışma Melek İpek ve Nimet Akgün başta olmak üzere özsavunmasını kullanan kadınların tutuklanmasına tepki göstermek adına İzmir ve İstanbul’da basın açıklamaları gerçekleştirdi.
 
İstanbul
 
“Özsavunma haktır” şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleştirilen açıklamada, “Yaşamak için özsavunma haktır! Melek İpek ve Nimet Akgün serbest bırakılsın! ” pankartı açılırken, “Erkek şiddetine karşı öz savunma”, “Yaşamak İstiyoruz Özsavunma haktır” dövizleri taşındı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı okudu.
 
‘Kadınların yaşamları tehdit altında’
 
Cemile, "2020 yılını kadın cinayetleriyle bitirdiğimiz, 2021 yılına Gülistan Doku Nerede diye başladığımız bu günler biz kadınlar açısından fiziksel, psikolojik, ekonomik açıdan ve sağlık açısından zorluklarını koruyarak devam ediyor. 2019 yılında 474, 2020 yılında 316 kız kardeşimiz katledilmişken ve 2021’in henüz başlarında yine onlarca kadın aramızdan ayrıldı" şeklinde konuşmasına başlarken, kadınların yaşamlarının tehdit altında olduğunu söyledi.
 
‘Erkeklerin sırtı sıvazlanıyor’
 
Erk devletin içinde olduğu krizi kadın bedeni ve emeği üzerindeki tahakkümünü arttırarak iktidarını sürdürdüğünü ifade eden Cemile, "Pandemi gerekçesiyle cezaevindeki katillerin salınmasından, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284’e varan saldırılara, iyi hal indirimlerinden mevki ve ünvan sahibi katillerin korunmasına kadar erkeklerin sırtı sıvazlanıyor, şiddet meşrulaştırılıyor. Her gün en az 1 kadın katlediliyor" dedi.
 
‘Hayatlarına sahip çıkmak için özsavunma uyguladılar’
 
Cemile, faillerin cezasızlık politikaları ile ödüllendirildiğine de dikkat çekerek, "Erkekleri beraat ettirmek için çırpınan yargı kadınlara karşı olağanüstü saldırgan davranıyor, şiddet kullanmaktan yargılanan kadınlar cezasız kalmak bir yana çoğu zaman en üst sınırdan ceza alıyor. Tıpkı Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezası gibi. Kadınların yaşamak için yaptığı her türlü savunma, bir meşru müdafaa olarak görülmeli ve cezasız kalmalıdır. Melek İpek ve Nimet Akgün ölmemek için öldürmek zorunda kaldılar. Hayatlarına sahip çıkmak için öz savunma uyguladılar. Tak etti dediği yerde yapmak zorunda kaldıkları bu hamle meşru müdafaadır ve cezalandırılmamalıdır" diye belirtti.
 
‘Patriyarkaya yumruk niteliğindedir’
 
En temel hak olan yaşamı savunmanın izinde mücadeleyi kesintisiz sürdüreceklerinin altını çizen Cemile, "Bizler kendi yaşamımız üzerindeki denetimi kendi ellerimize almak istiyoruz. Özgürce var olabilmemizin önündeki her türlü engelle, bir savaş içinde olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar olarak hayatlarımıza sahip çıkmaktan, hakkımız olanı almak için mücadele etmekten ve elbette ki örgütlenerek, dayanışmayı büyüterek de öz savunmamızı geliştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Bugün Melek’in ve Nimet’in eylemleri patriyarkaya bir yumruk niteliğindedir" diye konuştu.
 
Cemile, öz savunmasını kullanan kadınların direnişini selamlarken kadınların birlikte mücadelesiyle sistemin alt üst edileceğini ekledi.
 
Açıklama sloganlar ve zılgıtlar ardından son buldu.
 
İzmir
 
İzmir’de de Mor Dayanışma üyeleri Karşıyaka İskelesi karşısında basın açıklaması gerçekleştirdi.  “Yaşamak için öz savunma haktır” ve “Melek İpek ve Nimet Akgün serbest bırakılsın” yazılı pankartlarının açıldığı basın açıklamasında kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Susma haykır, özsavunma haktır” sloganları attı. Basın açıklamasını Mor Dayanışma adına Büşra Yeşilbaş okudu.
 
‘Yargı kadınlara karşı saldırgan davranıyor’
 
Büşra kadınların hayatına göz diken faillerin adeta ödüllendirildiğini ifade ederek, “Tüm bunların yanında kadınlar hayatlarına ve haklarına sahip çıkmak için adalet ararken son çözüm yolunu öz savunma yaparak kullanıyorlar. Fakat erkekleri beraat ettirmek için çırpınan yargı kadınlara karşı olağanüstü saldırgan davranıyor, şiddet kullanmaktan yargılanan kadınlar cezasız kalmak bir yana çoğu zaman en üst sınırdan ceza alıyor. Özsavunmamızı geliştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Melek ve Nimet serbest bırakılmalı, kadın katilleri ve tecavüz, şiddet failleri cezaevlerine gönderilmelidir” dedi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.